Իտալական ռազմական նավատորմի նավը, որը Հնդկական օվկիանոսում մասնակցում է ՆԱՏՕ-ի գործողություններին ծովահենների դեմ, վերջին 15 տարում առաջին անգամ մտել է Իրանի Բանդար Աբաս նավահանգիստը: Այդ նավահանգստում է տեղակայված Իրանի գլխավոր ռազմածովային ռազմակայանը, հայտնում է Iran.ru-ն:
Իտալիայի ՌԾՈՒ հրամանատարությունը հայտարարել է, որ այցը երկու նավատորմերի միջև «պատմական և հիանալի հարաբերությունների» մաս է կազմում:
Ավելի վաղ Իրան էր այցելել իտալացի ռազմական նավաստիների պատվիրակությունը փոխծովակալ Ռոբերտո Չիա Մարչելլայի ղեկավարությամբ: 2016-ի ապրիլին Իրան էր այցելել Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենցին:

Корабль итальянского военного флота, участвующий в операциях НАТО по борьбе с пиратами в Индийском океане, впервые за 15 лет зашел в иранский порт Бандар-Аббас, где расположена главная военно-морская база Ирана, передает Iran.ru.
Командование ВМС Италии заявило, что визит является частью восстановления «исторических и прекрасных отношений» между двумя флотами.
Ранее в сентябре Иран посетила делегация итальянских военных моряков под руководством контр-адмирала Роберто Чиа Марчеллы. В апреле 2016 года Иран посетил премьер-министр Италии Маттео Ренци.
Иранское агентство «Тасним» передает, что вскоре пройдутсовместные учения итальянских и иранских военных моряков.