Թուրքիան դեմ է քրդերի մասնակցությանն ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ գործողությանը սիրիական Ռաքքայում և իրաքյան Մոսուլում: Ըստ Անկարայի, գլխավոր դերակատարությունը պետք է ունենան տեղական ուժերը: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլշմուշը:
«Մենք կարծում ենք, որ Ռաքքայում և Մոսուլում ԻՊ դեմ գործողություններին առաջին հերթին պետք է տեղական ուժերը մասնակցեն: Միջազգային կոալիցիան պետք է վերահսկի նրանց: Կարևոր է, որ Ռաքքայի գործողությանը չմասնակցեն սիրիացի քրդերը: Ինչպես Ջարաբլուսում Սիրիայի ազատ բանակը դարձավ ԻՊ դեմ պայքարող գլխավոր ուժը, այնտեղ էլ գլխավոր դերակատարը թող լինի չափավոր ընդդիմությունը»,-ասել է Քուրթուլմուշը լրագրողներին Անկարայում երկրի նախարարների խորհրդի նիստից հետո, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Ռաքքայում համատեղ գործողության առաջարկով նրան էր դիմել ԱՄՆ նախագահ Օբաման Չինաստանում G20-ի գագաթնաժողովում: Ըստ Թուրքիայի նախագահի, Անկարան պատրաստ է միանալ գործողությանը, այն պայմանով, որ սիրիացի քրդերը չեն մասնակցի դրան:

Турция противучастия курдов в операции против террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) в сирийской Ракке и иракском Мосуле: главную роль в операции должны играть местные силы. Об этом заявил вице-премьер Турции Нуман Куртулмуш.
«Мы считаем, что в Ракке и в Мосуле принимать участие в операциях против ИГ должны, в первую очередь, местные силы. Международная коалиция должна их контролировать. Важно, чтобы в операции в Ракке не участвовали силы самообороны сирийских курдов. Как Свободная сирийская армия стала главной силой борьбы против ИГ в Джараблусе и Эль-Бабе, пусть и там главную роль играет умеренная оппозиция», – сказал Куртулмуш журналистам в Анкаре после заседания совета министров страны, пишет РИА Новости.
Ранее президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что с предложением провести совместную операцию в Ракке, которая считается центром ИГ, к нему обратился его американский коллега Барак Обама во время их встречи на саммите G20 в Китае. По словам турецкого лидера, Анкара готова присоединиться к этой операции, но при условии неучастия в ней сил самообороны сирийских курдов.
ВС Турции 24 августа при поддержке самолетов коалиции начали операцию по освобождению сирийского города Джараблус от боевиков ИГ. Операция получила название «Щит Евфрата».