Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին հայտարարել է, որ եթե կրկին գա իշխանության, կառաջարկի Մեծ Բրիտանիային վերադառնալ ԵՄ նոր պայմաններով, գրում է Financial Times-ը:
Փարիզում առաջատար գործարարների հետ հանդիպման ժամանակ Սարկոզին հայտարարել է, որ 2017-ին ընտրություններում հաղթելու դեպքում հաջորդ իսկ օրը կմեկնի Բեռլին` ԵՄ նոր համաձայնության նախագծով, ստանալու համար Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի աջակցությունը, իսկ մեկ օր անց` մայիսի 8-ին, կմեկնի Լոնդոն:
«Ես կասեմ բրիտանացիներին, որ այո` դուք դուրս եք եկել ԵՄ-ից, սակայն մենք հիմա նոր համաձայնագիր ենք քննարկում, ուստի դուք նորից քվեարկելու շանս ունեք: Սակայն այս անգամ խոսքը ոչ թե հին Եվրոպայի մասին է, այլ նոր: Ուզո՞ւմ եք մնալ: Եթե այո, ապա ավելի լավ: Որովհետև ես չեմ կարող ընդունել Եվրոպայում մեծությամբ երկրորդ տնտեսության կորուստն այն պարագայում, երբ մենք բանակցում ենք Թուրքիայի հետ ԵՄ-ին նրա անդամակցության շուրջ: Եթե ոչ` ուրեմն ոչ: Կամ մնում եք, կամ` հեռանում»,-ասել է Սարկոզին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նշվում է, որ Սարկոզիի առաջարկը կարող է մեծ դժվարությունների բախվել, քանի որ Բեռլինը չի ցանկանում վերանայել ԵՄ համակարգը, ինչպես նաև Գերմանիայում 2017-ին կայանալիք ընտրությունների պատճառով: Սակայն բուն գաղափարն ընդգծում է ԵՄ երկու խոշորագույն երկրների դիրքորոշման փոփոխականությունը Brexit-ի հարցում կարևոր ընտրությունների շեմին:
Հունիսի 23-ին մոտ կեսդարյա անդամակցությունից հետո ԵՄ-ից հեռանալու օգտին է քվեարկել Մեծ Բրիտանիայի ընտրողների 52%-ը, իսկ մնալու օգտին` 48%-ը: Հանրաքվեից հետո Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը հայտարարեց հրաժարականի մասին: Մեծ Բրիտանիայի ներքին գործերի նախարար Թերեզա Մեյը, որը հաստատվել է Պահպանողական կուսակցության առաջնորդի պաշտոնում, հուլիսի 13-ին ստանձնեց վարչապետի պաշտոնը: ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ հանրաքվեի արդյունքներն ափսոսանքով են ընդունել Գերմանիայում և Ֆրանսիայում, ԵՄ անդամ այլ երկրներում:

Бывший президент Франции Николя Саркози заявил, что в случае повторного прихода к власти предложит Великобритании вернуться в ЕС на новых условиях, пишет газета Financial Times.
Во время встречи с ведущими бизнесменами в Париже Саркози заявил, что в случае победы на выборах в 2017 году на следующий же день отправится в Берлин с проектом нового соглашения ЕС, чтобы заручиться поддержкой канцлера Германии Ангелы Меркель, а еще через день, 8 мая, поедет в Лондон.
«Я скажу британцам, вы вышли (из состава ЕС), но мы обсуждаем новое соглашение, поэтому у вас есть шанс проголосовать снова. Но в этот раз речь идет не о старой Европе, а о новой Европе. Вы хотите остаться? Если да, тем лучше. Потому что я не могу принять потерю второй по величине в Европе экономики, пока мы ведем переговоры с Турцией о ее членстве в ЕС. Если нет, то нет. Вы либо остаетесь, либо уходите», —сказал французский политик, передает РИА Новости.
Отмечается, что предложение Саркози может столкнуться с большими затруднениями, главным образом из-за нежелания Берлина пересматривать систему ЕС, а также в связи с выборами в Германии в 2017 году. Однако сама идея подчеркивает изменчивость позиций двух крупнейших стран ЕС в отношении Brexit в преддверии важных выборов.
В Великобритании 23 июня прошел референдум по членству в ЕС, за выход страны из союза (Brexit) проголосовали 51,9%