28 Սեպտեմբեր 2016 - 08:29 AMT
Շվեյցարիայի խորհրդարանի ստորին պալատը (Շվեյցարիայի Ազգային խորհուրդ) որոշում է կայացրել երկրի ամբողջ տարածքում փարաջա կրելն արգելելու մասին: Օրենքն ընդունվել է 1 ձայնի տարբերությամբ: Կողմ է քվեարկել 88 պատգամավոր, դեմ` 87:
Որպես հիմք է ընդունվել Տիչինո կանտոնում գործող նմանատիպ օրենքը, որն ընդունվել էր տարածաշրջանային հանրաքվեում 2013-ին: Օրենքն ուժի մեջ է մտել 2016-ի հուլիսի 7-ին:
Օրինախախտներին 9200 եվրո տուգանք է սպառնում: Օրենքի կատարման վերահսկողությունը դրվել է ոստիկանության վրա: Ներքին գործերում հատուկ պաշտոն կավելացվի` «միջմշակութային միջնորդ», որն ուսուցանում է իրավապահ մարմինների աշխատակիցներին թե ինչպես պետք է վարվել պոտենցիալ օրինախախտների հետ, հայտնում է Lenta.ru-ն La Tribune de Geneve-ի վրա հղումով:
Որպեսզի արգելքը սկսի գործել պետական մակարդակով, այն պետք է հավանություն ստանա նաև վերին պալատում և կառավարությունում:
Հանրային վայրերում փարաջա կրելու արգելքը գործում է մի քանի եվրոպական երկրներում: Ֆրանսիայում նմանատիպ օրենքն ուժի մեջ է մտել 2011-ին: Դրանից հետո մի քանի մահմեդական դիմել էր դատարան` բողոքելով դավանանքի իրավունքը սահմանափակելուց: 2014-ի հուլիսին ՄԻԵԴ-ը հաստատեց իշխանությունների պահանջի օրինականությունը: Ֆրանսիայում փարաջա կրելու համար 150 եվրո տուգանք է նշանակված:

Нижняя палата швейцарского парламента (Национальный совет Швейцарии) приняла решение о запрете ношения паранджи на всей территории страны. Закон был был принят с перевесом в один голос.
«За» проголосовали 88 депутатов, «против» — 87.
За основу был принят аналогичный закон, действующий в кантоне Тичино. Здесь решение о запрете ношения паранджи, бурок, вуалей и никабов было принято на региональном референдуме в 2013 году. В силу закон вступил 7 июля этого года.
Нарушителям грозит штраф в 9200 евро. Контроль за выполнением закона возложен на полицию. Для этого в штат управлений внутренних дел была введена специальная должность — «межкультурный посредник», который обучает сотрудников правоохранительных органов общаться с потенциальными нарушителями, передает Lenta.ru со ссылкой на La Tribune de Geneve.
Чтобы запрет начал действовать на общенациональном уровне, его должны одобрить депутаты верхней палаты (Совет кантонов Швейцарии), а затем правительство.
Запрет на ношение паранджи в общественных местах на законодательном уровне действует в нескольких европейских странах. Во Франции такой закон вступил в действие в 2011 году. После этого несколько мусульманок обратились в суд, заявив, что ограничения нарушают право на свободу вероисповедания. В июле 2014-го Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) подтвердил законность требований властей. Ношение паранджи во Франции наказывается штрафом в размере 150 евро.