28 Սեպտեմբեր 2016 - 10:59 AMT
Հայաստանը կկարողանա մեծ թվով հնդիկ զբոսաշրջիկների հետաքրքրել, եթե Բոլիվուդը գոնե մեկ ֆիլմ նկարահանի այնտեղ: Այսպիսի կարծիք է հայտնել Հնդկաստանում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Եշվարան Շիվկումարը:
«Հայաստանը հիասքանչ է, և եթե Բոլիվուդն այստեղ գոնե մեկ ֆիլմ նկարահաներ, բազում հնդիկներ կայցելեին երկիր: Ես ընդհանրապես կարծում եմ, որ Հայաստանն ավելի գրավիչ է զբոսաշրջիկների համար, քան Եվրոպան»,-ասել է Շիվկումարը լրագրողներին ՀՀ ԱԱՊ և Հնդկաստանի ԱԱՊ ֆեդերացիայի միջև գործակցության խորացման մասին համաձայնագրի ստորագրումից հետո, գրում է «Նովոստի Արմենիան»:
Ըստ Շիվկումարի, հնդկական բիզնեսը չափազանց հետաքրքրված է Հայաստանով:
«Ստորագրված համաձայնագիրը թույլ կտա ընդլայնել առևտրային կապերը, ինչպես նաև հարաբերություններ հաստատել գործարարների միջև: Հնդկաստանը շահագրգռված է ներդրումներ կատարել Հայաստանի ՏՏ, ենթակառուցվածքների, զբոսաշրջության ոլորտներում»,-պասել է Շիվկումարը:
Ըստ նրա, Հայաստանը հետաքրքրում է Հնդկաստանին ոչ միայն որպես առանձին երկիր, այլ նաև որպես կամուրջ դեպի ԵՏՄ և Արևելյան Եվրոպայի երկրների շուկաներ: Նա հիշեցրել է, որ կան հնդկական ընկերություններ, որոնք հաջողության են հասել Հայաստանում:
Հայաստանում է գտնվում է Հնդկաստանի ԱԱՊ ֆեդերացիայի պատվիրակությունը, որի կազմում 11 ընկերություն է ընդգրկված գյուղատնտեսության, գյուղմթերքի վերամշակման, շինարարության, հյուրանոցային բիզնեսի ոլորտներից:Պատվիրակությունը Հայաստանում կլինի մինչև սեպտեմբերի 30-ը:

Болливуд может привлечь в Армению индийских туристов, если снимет хотя бы один фильм. Так считает почетный консул Армении в Индии Ешваран Шивкумар.
«Армения прекрасна, и если Болливуд снимет здесь хотя бы один фильм, в страну приедет множество индийцев. Я вообще считаю, что Армения более привлекательна для туристов, чем Европа», – сказал Шивкумар 28 сентября журналистам после подписания соглашения об углублении сотрудничества между Федерацией торгово-промышленных палат Индии и ТПП Армении, пишет Новости-Армения.
По словам Шивкумара, индийский бизнес очень заинтересован в Армении.
«Подписанное соглашение поможет расширить торговые связи, а также наладить отношения между предпринимателями. Индия заинтересована в инвестициях в ИТ-сферу, инфраструктуру, туристический бизнес Армении», – сказал Шивкумар.
По его словам, Армения интересует Индию не только сама по себе, но и как мост к рынкам ЕАЭС и Восточной Европы. Он напомнил, что есть примеры индийских компаний, преуспевших в Армении.
Делегация Федерации ТПП Индии находится в Армении 28-30 сентября. В ее состав входят руководители 11 компаний, представляющих такие сферы, как сельское хозяйство, сельхозпереработка, строительство, гостиничный бизнес.