Հաքերները փորձել են կոտրել ընտրողների գրանցման համակագերն ԱՄՆ ավելի քան 10 նահանգում: Այդ մասին հայտնել է CNN-ն իրավապահ մարմիններում իր աղբյուրների վրա հղումով:
Քննիչները կարծում են, որ նրանց ետևում ՌԴ կիբերհանցագործներն են: ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային ծառայության տնօրեն Ջեյմս Կոմին հաստատել է, որ հաքերները կրկին փորձել են կոտրել ընտրողների տվյալները, բացի նախկին հայտարարված Իլինոյսի և Արիզոնայի դեպքերի մասին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Բացի այդ, նա հայտնել է, որ հաքերները նաև հետաքրքրություն են դրսևորել ԱՄՆ Սենատի հանդեպ: Կոմին հավելել է, որ ԱՄՆ-ն պետք է ապահովի իր ընտրահամակարգերի անվտագությունը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ 18 նահանգ խնդրել էր ԱՄՆ ՆԳՆ-ից պաշտպանել կիբերհարձակումներից իր համակարգչային համակարգերը նոյեմբերի 8-ին կայանալիք ընտրությունների ժամանակ: Օգոստոսին ԱՄՆ ՀԴԲ-ն հայտնել էր Արիզոնայում և Իլինոյսում ընտրողների տվյալների շտեմարանը կոտրելու մասին:
Սեպտեմբերի 28-ին հայտնի դարձավ, որ ՀԴԲ-ն հետաքննում է ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության անդամների բջջային հեռախոսները կոտրելու փորձը: Քննիչները պոտնեցիալ տուժողներից թույլտվություն էին խնդրել պատճենելու հեռախոսների պարունակությունը: Ըստ նրանց, հարձակումներին կարող են մեղասակից լինել ռուս հաքերները, որ գործում են կառավարության հովանու ներքո:

29 Сентябрь 2016 - 08:15 AMT
Хакеры пытались взломать системы регистрации избирателей в более чем десяти американских штатах. Об этом сообщает CNN со ссылкой на два источника в правоохранительных органах.
Следователи считают, что за этим стоят российские киберпреступники.
Директор Федерального бюро расследований США (ФБР) Джеймс Коми подтвердил новые попытки хакеров проникнуть в базы данных избирателей, помимо сообщавшихся ранее в Иллинойсе и Аризоне, однако не назвал их точного числа, пишет Deutsche Welle.
Кроме того, он сообщил об интересе хакеров к юридическому комитету Сената США. Коми добавил, что штатам необходимо обеспечить безопасность своих избирательных систем, так как сейчас в них «копаются» хакеры.
Ранее 18 американских штатов попросили у министерства внутренней безопасности США помощи в защите своих компьютерных систем голосования от кибератак во время выборов президента страны 8 ноября. В августе Федеральное бюро расследований США сообщило о взломе баз данных избирателей в Аризоне и Иллинойсе.
Также 28 сентября стало известно, что ФБР ведет дело о попытке взлома мобильных телефонов членов Демократической партии США. По информации Reuters, следователи запросили у потенциальных жертв взлома разрешение на то, чтобы скопировать содержимое их мобильных телефонов для изучения. К атакам могут быть причастны поддерживаемые российским правительством хакеры, сказали собеседники агентства.