Սեպտեմբերի 27-ին Իտալիայի Բազիլիկատա մարզի խորհուրդը (Consiglio Regionale della Basilicata) միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը՝ իր զորակցությունը հայտնելով հայ ժողովրդին: Բանաձևի նախագիծը ներկայացրել էր անկախ պատգամավոր Աուրելիո Պաչեն՝ ընդառաջելով հայ համայնքի խնդրանքին:
Բանաձևում նշվում է, որ Հայոց ցեղասպանության պատմական իրականությունը ճանաչվել է բազմաթիվ միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև 1919թ. թուրքական ռազմական տրիբունալի կողմից:
Փաստաթղթում նաև ընդգծվում է, որ անհրաժեշտ է հայ ժողովրդի վերապրած ողբերգության մասին իրազեկել հանրությանը, հատկապես երիտասարդ սերնդին՝ նման ոճիրների կրկնությունը կանխելու համար, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Բազիլիկատայի մարզային խորհուրդը Իտալիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 108-րդ խորհուրդն է:

30 Сентябрь 2016 - 08:44 AMT
27 сентября региональный совет административного округа Италии Базиликата (Consiglio Regionale della Basilicata) единогласно признал Геноцид армян, выражая свою поддержку армянскому народу.
Проект резолюции был представлен независимым депутатом Аурелио Паченом в ответ на просьбу армянского сообщества.
В резолюции отмечается, что историческая правдивость Геноцида армян признана многими международными организациями, а в 1919 году турецким военным трибуналом.
В документе также подчеркивается необходимость информирования общественности о трагедии, которую пережил армянский народ, особенно молодого поколения, чтобы не допустить повторения подобных преступлений, сообщает сообщает пресс-служба МИД РА.
Региональный совет Базиликаты стал 108-м советом, который на уровне местного самоуправления Италии признал Геноцид армян.