Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը սեպտեմբերի 30-ին սկսում է եռօրյա այցը Վրաստան և Ադրբեջան:
Այցի ընթացքում քահանայապետը հանդիպումներ կունենա երկու երկրների հոգևոր և քաղաքական առաջնորդների հետ: Այցը կմեկնարկի Թբիլիսիից: Օդանավակայանում դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո Պապը կուղևորվի Վրաստանի նախագահի նստավայր, որտեղ կհանդիպի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլիի հետ:
Հոկտեմբերի 1-ին Պապը պատարագ կմատուցի Միխայիլ Մեսխիի անվան մարզադաշտում: Պատարագից հետո հետո Պապը կհանդիպի Վրաստանի կաթոլիկ քահանաների հետ:
Հոկտեմբերի 2-ի առավոտյան Պապը Թբիլիսիից կմեկնի Բաքու: Ադրբեջանում նախատեսված է Պապի հանդիպումն Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ, ինչպես նաև Կովկասի մահմեդականների վարչության ղեկավարության, Ռուս ուղղափառ եկեղեցու և հրեական համայնքի ներկայացուցիչների հետ, հայտնում է Վատիկանի մամուլի ծառայությունը:
Ավելի վաղ, խոսելով Ադրբեջան կատարելիք իր այցի մասին՝ Ֆրանցիսկոս պապն ասել է. «Ադրբեջանցիների հետ ես կխոսեմ այն ամենի մասին, ինչ տեսել եմ Հայաստանում, այն, ինչ զգացել եմ: Ես հանդիպել ու խոսել եմ Ադրբեջանի նախագահի հետ: Ադրբեջանցիներին կասեմ նաև, որ մի կտորի հողի համար խաղաղություն չանելը խավարի գործ է նշանակում։ Եվ սա ես բոլորին եմ ասում՝ հայերին, ադրբեջանցիներին: Հնարավոր է, որ նրանք չեն կարողանում համաձայնության գալ խաղաղություն հաստատելու ձևի շուրջ, ու այս ուղղությամբ աշխատել է պետք: Կասեմ այն, ինչ այդ պահին իմ սրտից է բխում, պետք է փորձել ելք գտնել, որը թույլ կտա առաջ շարժվել»:

30 Сентябрь 2016 - 09:22 AMT
В ходе визита понтифик проведет встречи с политическими и религиозными лидерами обеих стран. Днем 30 сентября Папа Римский прибудет в Тбилиси. После официальной церемонии приветствия в аэропорту отправится в президентский дворец, где встретится с президентом Грузии Георгием Маргвелашвили.
Затем во дворе президентского дворца Папа и президент Грузии сделают официальные заявления.
Планируется, что 1 октября на стадионе им. Михаила Месхи Папа совершит святую мессу. После литургии Папа Франциск встретится с грузинскими католическими священниками и служителями церкви. Утром 2 октября понтифик прибудет из Тбилиси в Баку. Визит в Азербайджан начнется с папской мессы в столичном храме Непорочного зачатия пресвятой Девы Марии.
После чего запланированы встречи понтифика с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, также с руководством Управления мусульман Кавказа, представителями Русской православной церкви и еврейской общины, собщает пресс-служба Ватикана.
Ранее, говоря о своем визите в Азербайджан, Папа Римский сказал: «Я поговорю с азербайджанцами о той правде, которую увидел, о том, что почувствовал. Я ранее встречался и говорил с президентом Азербайджана. Я также скажу азербайджанцам, что что отсутствие мира на небольшом клочке земли означает темное дело. И это я говорю всем: армянам, азербайджанцам. Возможно, они не могут прийти к согласию на пути к миру, но они должны работать над этим. Я скажу то, что в этот момент будет у меня на сердце, нужно попытаться найти выход, который позволит двигаться вперед», – сказал он.