Ադրբեջանի ուղիղ և երաշխավորված արտաքին պարտքը 2016-ի հուլիսի 1-ի դրությամբ կազմում է $7,6 մլրդ, ասվում է Ադրբեջանի ֆինանսների նախարարության կայքում հրապարակված բյուջետային նյութերում:
Ինչպես ասվել էր ավելի վաղ, Ադրբեջանի ուղիղ և երաշխավորված արտաքին պարտքը 2016-ի հունվարի 1-ի դրությամբ կազմել է $6,9 մլրդ: Այդպիսով, 2016-ի առաջին կիսամյակում Ադրբեջանի արտաքին պարտքն աճել է 10,1%-ով:
Ըստ ֆինանսների նախարարության, Ադրբեջանի արտաքին պարտքը 2015-ի հուլիսի 1-ի դրությամբ կազմում էր ՀՆԱ 20%-ը, գրում է Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը:
Բնակչության մեկ շնչի հաշվարկով արտաքին պարտքը կազմում է $782,6:
Ըստ ֆինանսների նախարարության, Ադրբեջանի արտաքին պարտքի 53,2%-ը կազմում են մինչև 10 տարի ժամկետով ներգրավված վարկերը, 41,2%-ը` 10-20 տարի ժամկետով վարկերը, 5,5%` ավելի քան 20 տարի ժամկետով վարկերը:

30 Сентябрь 2016 - 14:32 AMT
Прямой и гарантированный внешний государственный долг Азербайджана на 1 июля 2016 года составляет $7.6 млрд, отмечается в бюджетных материалах, опубликованных на сайте Минфина.
Как сообщалось ранее, прямой и гарантированный внешний долг Азербайджана на 1 января 2016 года составлял $6.9 млрд. Таким образом, в I-ом полугодии 2016 года внешний долг увеличился на 10.1%.
По данным Минфина, внешний долг Азербайджана на 1 июля 2015 года составляет 20% ВВП. На душу населения внешний долг равен $782.6.
, 53.2% внешнего долга Азербайджана составляют кредиты, привлеченные на срок до 10 лет, 41.2% – на срок 10-20 лет, 5.5% – на срок более 20 лет, передает Интерфакс.