1 Հոկտեմբեր 2016 - 07:58 AMT
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին, որը սեպտեմբերի 30-ին ժամանել է Թբիլիսի, դիմավորել են բողոքի ակցիայով: Ակցիայի մասնակիցները պաստառներ էին պարզել անգլերեն և վրացերեն լեզուներով, որոնց վրա գրված էր` «Վատիկանը հոգևոր ագրեսոր է», «Հեռու մնա Վրաստանինց, հակաքրիստոս»: Նրանք կանգնել էին օդանավակայանից դեպի մայրաքաղաք տանող ավտոճանապարհի եզրերին, հայտնում է BBC-ին:
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը սեպտեմբերի 30-ին սկսել է եռօրյա այցը Վրաստան և Ադրբեջան: Հոկտեմբերի 1-ին Պապը պատարագ կմատուցի Միխայիլ Մեսխիի անվան մարզադաշտում: Պատարագից հետո հետո Պապը կհանդիպի Վրաստանի կաթոլիկ քահանաների հետ:
Հոգևորականության որոշ ներկայացուցիչներ, որոնք սատարում էին ցուցարարներին, հայտարարել են, որ Պապը Վրաստան է ժամանել մարդկանց դավանափոխ անելու համար` ուղղափառությունից կաթոլիցիզմ, և որ նրա այցը Վատիկանի հոգևոր ագրեսիան է վրաց ուղղափառների դեմ:
Ավելի վաղ վրաց պատրիարքարանը հանդես էր եկել հայտարարությամբ` անընդունելի համարելով ՎՈւԵ որոշ հոգևորականների բացասական հայտարարությունները Պապի հասցեին` նշելով, որ Պապը Վրաստան է ժամանում նախագահի և պատրիարքի հրավերով:
«Վրաստանի պատրիարքարանը հարգանքով է ողջունում հյուրին և հուսով է, որ նրա այցը կնպաստի բազմակողմ հարաբերությունների խորացմանն ու խաղաղության հաստատմանը տարածաշրջանում»,-ասվում է ՎՈւԵ հայտարարության մեջ:
Ասվում է նաև, որ անշուշտ կան դավանաբանական տարբերություններ կաթոլիկ եկեղեցու հետ, իսկ ուղղափառները չեն մասնակցում կաթոլիկների ժամերգություններին:
«Բնականաբար, Պապը պատարգ է մատուցում կաթոլիկների համար, դա չի կարելի է դավանափոխ անելու ձգտում որակել, ինչպես կարծում են ոմանք»,-հայտարարել է ՎՈւԵ պատրիարքարանը:
Հռոմի պապի այցը Հայաստան ավելի վաղ է կայացել` հունիսին: Հունիսի 24-ին Հայաստանում Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն Օսմանյան կայսրության տարածքում հայերի նկատմամբ տեղի ունեցածը կոչել է կանխամտածված ցեղասպանություն։ Իր ելույթում Ֆրանցիսկոս պապն ընդգծեց «ցեղասպանություն» բառը, որը նախապես պատրաստված տեքստից դուրս էր մնացել՝ Հայոց ցեղասպանությունը դասելով Հոլոքոստի ու Ստալինիզմի կողքին:

1 Октябрь 2016 - 11:36 AMT
Папу римского Франциска, прилетевшего в Тбилиси 30 сентября, встретили протестной акцией. Ее участники с плакатами «Ватикан – это духовный агрессор», «Держись подальше от Грузии, антихрист» на английском и грузинском языках выстроились вдоль трассы, ведущей из аэропорта в город, передает BBC.
Папа Римский Франциск 30 сентября начал трехдневный визит в Грузию и Азербайджан.1 октября на стадионе им. Михаила Месхи Папа совершит святую мессу. После литургии Папа Франциск встретится с грузинскими католическими священниками и служителями церкви. Утром 2 октября понтифик прибудет из Тбилиси в Баку.
Некоторые представители духовенства, поддержавшие протестующих, заявили, что Папа приезжает, чтобы перевести людей из православия в католицизм, и его приезд является духовной агрессией Ватикана против православных в Грузии.
Понтифика в тбилисском аэропорту встречал президент Грузии с супругой и патриарх Илия II.
Ранее грузинская патриархия выступила с заявлением, назвав неприемлемыми негативные публичные заявления некоторых духовных лиц Грузинской православной церкви в связи с визитом папы в Грузию, отметив, что он приезжает по приглашению президента и патриарха.
«Патриархия Грузии с уважением приветствует гостя и надеется, что его визит будет способствовать углублению многосторонних отношений и установлению мира в регионе», – говорится в заявлении ГПЦ.
В заявлении отмечается, что пока существуют догматические различия с католической церковью, православные не принимают участие в службах католиков.
«Естественно, Папа проводит мессу для католиков, и это нельзя считать проявлением прозелитизма (стремления обратить в свою веру), как считают некоторые», – заявила грузинская патриархия.