1 Հոկտեմբեր 2016 - 10:53 AMT
Հոկտեմբերի 1-ից ՌԴ-ն ստանձնում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նախագահությունը: Ռուսաստանը համաշխարհային կազմակերպության առանցքային կառույցը կղեկավարի Սիրիայում իրավիճակի սրման, ինչպես նաև ՄԱԿ նոր գլխավոր քարտուղարի ընտրության վճռական փուլում:
Ռուսաստանի նախագահությամբ Անվտանգության խորհրդի առաջին նիստը տեղի կունենա հոկտեմբերի 3-ին, երբ կհաստատվի ընթացիկ տարվա աշխատանքի ծրագիրը: Նույն օրը ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը մամուլի ասուլիս կտա, որտեղ կներկայացնի հոկտեմբերին նախատեսվող միջոցառումները, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նշվում է, որ ՌԴ նախագահության ընթացքում կենտրոնական միջոցառումը կլինի հոկտեմբերի 28-ին կայանալիք բանավեճը տարածաշրջանային կազմակերպությունների` ՀԱՊԿ-ի, Շանհայի համագործակցության կազմակերպության և ԱՊՀ հետ ՄԱԿ գործակցության գծով:
Հոկտեմբերին նաև հավանաբար ավարտին կհասնի ՄԱԿ նոր գլխավոր քարտուղարի ընտրությունը, որի պաշտոնը 2007-ից զբաղեցնում է հարավկորեացի Պան Գի Մունը: Պան Գի Մունը կպաշտոնավարի մինչև հունվարի 1-ը: Ցանկում 10 թեկնածու կա: Ֆավորիտ է համարվում Պորտուգալիայի նախկին վարչապետ Անտոնիու Գուտերիշը, որը մինչև 2015թ. զբաղեցնում էր ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի փախստականների գծով պաշտոնը:
ՄԱԿ ԱԽ-ն ունի 5 մշտական և 10 ոչ մշտական անդամ: Մշտական անդամներն են` Մեծ Բրիտանիան, Չինաստանը, ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան:

Россия 1 октября принимает председательство в Совете Безопасности ООН. Руководить работой ключевой структуры всемирной организации делегации РФ предстоит в период обострения ситуации в Сирии, а также на решающей стадии выборов нового генерального секретаря ООН.
Первая встреча Совбеза под председательством России пройдет 3 октября, когда будет утверждена программа работы на текущий месяц. В тот же день постоянный представитель РФ при ООН Виталий Чуркин даст пресс-конференцию, на которой расскажет о запланированных на октябрь мероприятиях, передает ТАСС.
Отмечается, что центральным мероприятием российского председательства станут дебаты 28 октября по сотрудничеству ООН с региональными организациями: Организацией договора о коллективной безопасности (ОДКБ), Шанхайской организацией сотрудничества (ШОС) и Содружеством независимых государств (СНГ).
В октябре также может завершиться процесс выбора нового генерального секретаря ООН. Пост генсека ООН, который с 2007 г. занимает южнокореец Пан Ги Мун, станет вакантным 1 января. В настоящий момент список претендентов на пост административного главы ООН насчитывает 10 человек. Фаворитом среди них является бывший премьер-министр Португалии Антониу Гутерриш, до 2015 г. занимавший пост верховного комиссара ООН по делам беженцев.
Совбез ООН состоит из 15 государств: 5 постоянных и 10 непостоянных членов, избираемых на два года. Сейчас в СБ заседают Ангола, Венесуэла, Египет, Испания, Малайзия, Новая Зеландия, Сенегал, Украина, Уругвай, Япония. Постоянными членами Совета являются Великобритания, Китай, Россия, США и Франция.