ԱՄՆ-ում 2001թ. սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության հետ կապված առաջին հայցն են ներկայացրել Սաուդյան Արաբիայի դեմ: Վաշինգտոնի շրջանային դատարան է դիմել ԱՄՆ ՌԾՈւ սպա Պատրիկ Դանի այրի Ռոսսի դե Սիմոնը, որը զոհվել էր մահապարտ ահաբեկիչների Պենտագոնի վրա գրոհի ժամանակ: Կինը, որը հղի էր, երբ ամուսինը մահացել է, մեղադրել է Էր Ռիադին իր և դստեր անունից` ահաբեկչական «Ալ Քայիդային» և նրա առաջնորդ Ուսամա բեն Լադենին աջակցելու համար, հայտնում է Lenta.ru-ն Bloomberg-ի վրա հղումով:
Դե Սիմոնը ֆինանսական փոխհատուցում է պահանջում Սաուդյան Արաբիայից ամուսնու բռնի մահվան և իրեն միտումնավոր նյարդային խանգարման հասցնելու համար: Հայցի գումարը չի հստակեցվում:
Սեպտեմբերի 28-ին ԱՄՆ Կոնգրեսը հաղթահարեց նախագահ Բարաք Օբամայի վետոն և օրենք ընդունեց, որով թույլատրվում է ամերիկացիներին հայցով դիմել դատարան ահաբեկչությանն աջակցող երկրների դեմ: 2001-ին ԱՄՆ-ում ահաբեկչություն իրագործած 19 ահաբեկիչներից 15-ը Սաուդյան Արաբիայի քաղաքացիներ էին:

В США подан первый иск на Саудовскую Аравию в связи с терактами 11 сентября 2001 года.
В окружной суд Вашингтона, округ Колумбия, обратилась Стефани Росси ДеСимон – вдова офицера ВМС США Патрика Данна, погибшего во время атаки террористов-смертников на Пентагон. Женщина, которая в момент гибели супруга была беременна, обвинила Эр-Рияд от себя и от имени своей дочери в оказании помощи террористической организации «Аль-Каида» и ее лидеру Усаме бен Ладену, передает Lenta.ru со ссылкой на Bloomberg.
ДеСимон требует от Саудовской Аравии денежную компенсацию за насильственную смерть мужа и умышленное доведение ее до нервного расстройства. Сумма иска не разглашается.
28 сентября Конгресс США преодолел вето президента Барака Обамы и принял закон, разрешающий американцам подавать в суд на страны-пособницы терроризма. 15 из 19 боевиков, совершивших атаки в США в 2001 году, были гражданами Саудовской Аравии, двое – ОАЭ, по одному – Египта и Ливана.
11 сентября 2001 года в США боевики «Аль-Каиды» угнали четыре пассажирских самолета, Два авиалайнера врезались в башни-близнецы Всемирного торгового центра в Нью-Йорке, один упал на здание Пентагона, еще один разбился в Пенсильвании. В результате погибли почти три тысячи человек.