Օքսֆորդի ու Քեմբրիջի, ինչպես նաև Լոնդոնի Համալսարանական և Թագավորական քոլեջների բրիտանացի բժիշկները հայտարարել են ՄԻԱՎ-ից մեծահասակ մարդու բուժման մասին:
ՄԻԱՎ-ից բուժվել է 44-ամյա բրիտանացին: Նա առաջինն է հաջողությամբ հաղթահարել հատուկ հակավիրուսային թերապիան, որին մասնակցել է 50 մարդ: Նոր մեթոդաբանությունն, ըստ գիտնականների, թույլ է տալիս հետևել և ոչնչացնել ՄԻԱՎ-ը միանգամից ամբողջ օրգանիզնում, ոչ թե միայն այն հատվածներում, որտեղ վիրուսն առավել ակտիվ է: Ինչպես վկայում են հետազոտությունները, վիրուսի պարունակությունն արյան մեջ թերապիայից հետո այնքան աննշան է, որ անալիզները բացասական արդյունք են ցույց տվել, հայտնում է Lenta.ru-ն The Sunday Times-ի վրա հղումով:
Ստանդարտ հակառետրովիրուսային թերապիան ճնշում է ակտիվ վարակված բջիջները, սակայն չի ազդում վարակված T-լիմֆոցիտների վրա: Դա նշանակում է, որ այժմ առկա դեղամիջոցները կարող են վերահսկել ՄԻԱՎ վարակի ակտիվությունը, սակայն չազատել դրանից: Գիտնականները նշում են, որ նրանց կողմից առաջարկված թերապիան դեռ անցնում է փորձարկումների շրջան և նախատեսված չէ լայն կլինիկական կիրառման համար:
Հունիսին հայտնի դարձավ, որ ՀՀ-ն օրինակելի է մորից երեխային ՄԻԱՎ-ի փոխանցումը վերացրածների շարքում: «4 երկիր՝ Կուբան, Թայլանդը, Հայաստանը և Բելառուսն ամբողջությամբ վերացրել են մորից երեխային ՄԻԱՎ-ի փոխանցումը: Ես հուսով եմ, որ, հետևելով այս երկրների օրինակին, շուտով մենք ամբողջ աշխարհում կհասնենք երեխաների շրջանում «զրո» նոր դեպքերի նպատակին»,-իր ելույթում նշել էր ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը:
ՀՀ-ն ուժեղացրել է ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի ոլորտում իր քաղաքական պարտավորությունները՝ ընդունելով պետական ոլորտի և քաղաքացիական հասարակության պատասխանատվությունը հանրապետության բնակչության ապագայի և բարեկեցության նկատմամբ: Ստեղծվել է ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի, տուբերկուլոզի, մոր և մանկան առողջության պահպանման ծառայությունների սերտորեն ինտեգրված համակարգ, որն ապահովում է հիվանդությունների վաղաժամ ախտորոշում, բոլոր կարիք ունեցողներին որակյալ բուժօգնության, առավել արդյունավետ բուժման և բժշկական այլ ծառայությունների տրամադրում:

3 Октябрь 2016 - 10:03 AMT
Британские медики из Оксфордского и Кембриджского университетов, а также Университетского и Королевского колледжей Лондона заявили о первом случае излечения от ВИЧ-инфекции взрослого человека.
От ВИЧ-инфекции вылечился 44-летний британец. Он стал первым из 50 человек, успешно прошедшим специальную противовирусную терапию. Новая методика, по словам ученых, позволяет отслеживать и уничтожать ВИЧ сразу во всем организме, а не только в тех местах, где вирус наиболее активен. Как показали исследования, содержание вируса в его крови после прохождения терапии столь мало, что привело к отрицательным результатам анализов, передает Lenta.ru со ссылкой на The Sunday Times.
Стандартная антиретровирусная терапия подавляет активные инфицированные клетки, но не затрагивает остальные зараженные T-лимфоциты. Это означает, что существующие в настоящее время препараты способны контролировать активность ВИЧ-инфекции, но не избавляться от нее. Ученые отмечают, что предложенная ими терапия пока проходит испытания и не предназначена для широкого клинического внедрения.
К 2014 году, по данным ВОЗ, около 37 миллионов человек в мире были инфицированы ВИЧ, а 34 миллиона умерли от причин, связанных с заболеванием. К этому же времени от вируса ежегодно погибали около 1,5 миллиона человек и около 2,2 миллиона становились носителями вируса. Противовирусную терапию получают менее половины заболевших.
В 2014 году в России зарегистрировали более 92 тысяч новых случаев ВИЧ, что на 12 процентов больше, чем в 2013-м. В октябре 2015 года министр здравоохранения Вероника Скворцова заявила, что к 2020-му эпидемия ВИЧ в России может выйти из-под контроля.
Вирус иммунодефицита человека (ВИЧ) вызывает медленно развивающееся заболевание, поражающее иммунную систему, в результате чего организм оказывается неспособным защититься от безвредных для здорового индивида инфекций. В настоящее время заболевание считается не поддающимся полному излечению, однако современная противовирусная терапия позволяет свести к минимуму развитие ВИЧ-инфекции, конечной и необратимой стадией которой является СПИД.