Փախստականների համար Եվրամիության խոստացած €3 միլիարդից Թուրքիան ստացել է ընդամենը €179 միլիոնը: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն Անկարայում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Թուրքիայում այժմ 3 մլն փախստական կա: Այդ թեման ՄԱԿ օրակարգում էր, երբ մենք ներկա էինք Գլխավոր վեհաժողովին: Սակայն, կարծես, ոչ ոք չի ուզում այն արծարծել` չեն տեսնում, ցանկանում են, որ մոռանան դրա մասին: Խոստացան €3 մլրդ, բայց խոստումը չկատարեցին»,-ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Նա նշել է, որ «ժակմետն ավարտվում է, տարին մոտենում է ավարտին, իսկ ստացվել է միայն €179 միլիոն:
«Այդ միջոցները մեզ համար չեն, այլ փախստականների: Նրանք խոստանում են ու չեն կատարում: Եվ, իբր, էլի €3 մլրդ պետք է տան` կտան, չեն տա, կարևոր չէ: Մենք կկատարենք մեր պարտքը ռուբերից փախչողների համար»,-ասել է Էրդողանը:
Թուրքիայիում այժմ 2,7 մլն սիրիացի փախստական կա և մոտ 300.000 իրաքցի փախստական: Նրանք տեղակայվել են վրանային ճամբարներում սահմանամերձ գավառներում, սակայն մեծ մասը բնակվում է Թուրքիայի տարբեր շրջաններում: Անկարան պնդում է, թե փախստականների վրա ընդհանուր առմամբ $20 մլրդ է ծախսել:

3 Октябрь 2016 - 10:59 AMT
Из €3 млрд, обещанных Евросоюзом Турции на беженцев, поступило только €179 млн. Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган во время выступления в Анкаре.
«В Турции сейчас 3 млн беженцев. Эта тема была в повестке в ООН, когда мы были на Генассамблее. Но, кажется, никто не хочет ее поднимать – не видят, хотят, чтобы о ней забыли. Обещали €3 млрд, но не сдержали слово», – сказал турецкий президент, передает ТАСС.
Он отметил, что «срок заканчивается, год подходит к концу, а поступило только €179 млн».
ЕС и Турция подписали договор весной 2016 года. Документ предполагает, что Турция принимает на своей территории нелегальных мигрантов, которых отправляет ЕС, а вместо этого Европа перечисляет Турции 3 млрд евро в качестве финансового подспорья на размещение этих беженцев.
«Это средства не для нас, а для беженцев. Они дают слово, но его не держат. И якобы дадут еще вторые €3 млрд, дадут, не дадут, неважно. Мы исполним перед теми, кто бежит от бомб, наши обязательства, как гуманитарные, так и исламские», – заявил Эрдоган.
В Турции в настоящее время находится около 2,7 млн сирийских и порядка 300 тысяч иракских беженцев. Частично они проживают в палаточных городках в приграничных провинциях, но большая часть расселилась по различным регионам Турции. По заявлениям Анкары, республика потратила на беженцев в общей сложности более $20 млрд средств центрального и региональных бюджетов.