Եթե Սիրիան դառնա ահաբեկիչների նոր հարվածների թիրախը, դրա համար պատասխանատու կլինի ԱՄՆ-ն, որը կասեցրել է ՌԴ հետ համագործակցությունը Սիրիայում, ասվում է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի մեկնաբանության մեջ:
Հոկտեմբերի 3-ին ԱՄՆ Պետդեպի ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն կասեցնում է երկկողմ համագործակցությունը ՌԴ հետ Սիրիայի հարցով և թողնում է միայն ռազմական կանալները` կանխելու համար բախումը ՌԴ և ԱՄՆ օդուժի միջև Սիրիայի օդային տարածքում:
«Եթե Սիրիան ամերիկացիների որոշման պատճառով հայտնվի նոր հարվածների թիրախում, մեղավոր կլինի Սպիտակ տունը: Ընտրությունը Վաշինգտոնինն է, որտեղ պետք է սթափ գնահատեն, թե ինչ ապագա են տեսնում Սիրիայի ժողովրդի համար»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը սկսել է աշխատել Հալեպում կրակի դադարեցման ռեժիմ հայտարարելու մասին Ֆրանսիայի կողմից ներկայացված բանաձևի վրա: ՄԱԿ ԱԽ-ում մշտական անդամություն ունեցող Ռուսաստանը որոշ հարցեր ունի փաստաթղթի վերաբերյալ։ Մասնավորապես, ՄԱԿ-ում ՌԴ ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը հայտնել է, որ նորություն է կրակի դադարեցման մոնիտորինգային խումբ ստեղծելու մասին գաղափարը, սակայն նրա խոսքով, նման մեխանիզմ կա Ժնևում, որն արդյունավետ չի աշխատել։

Если Сирия станет объектом новых ударов террористов, вина за это ляжет на США, которые прекратили сотрудничество с Россией по САР. Об этом говорится в комментарии департамента информации и печати МИД России.
3 октября представитель госдепартамента Джон Кирби заявил, что США прекращают двустороннее сотрудничество с РФ по перемирию в Сирии и оставляют лишь военные каналы для предотвращения конфликтов в воздушном пространстве в Сирии между ВКС РФ и ВВС США.
«Если Сирия в результате американских решений окажется объектом новых ударов террористов, вина падет на Белый дом. Выбор за Вашингтоном, где должны трезво взвесить, какое будущее хотят для сирийского народа», – говорится в комментарии российского внешнеполитического ведомства, пишет РИА Новости.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров и госсекретарь США Джон Керри на встрече в Женеве 9 сентября приняли пакет российско-американских договоренностей из пяти документов. Стороны договорились о координации в борьбе с терроризмом, усилению гуманитарной помощи, укрепления временного перемирия и создания условий для мирного процесса.
Постпред РФ при ООН Виталий Чуркин, выступая 25 сентября на экстренном заседании СБ ООН, заявил, что Россия больше не согласится на односторонние шаги по Сирии. Чуркин в своем выступлении отмечал, что при обсуждении соглашения о прекращении огня в Сирии «появилось требование о том, что сирийское правительство в качестве предусловия в одностороннем порядке должно прекратить полеты своих воздушных сил». По его словам, «подобные тактические уловки не могут продолжаться бесконечно».