Իսրայելը մտադիր է Ադրբեջանին հակահրթիռային պաշտպանության (ՀՀՊ) «Երկաթե գմբեթ» համակարգ վաճառել, հայտնում է ադրբեջանական 1news.az-ը երկրի խորհրդարանի պատգամավոր Եվդու Աբրամովի վրա հղումով:
«Այդ զինատեսակն արդեն պատրաստ է առաքման»,-ասել է պատգամավորը: Ըստ նրա, առաջիկայում ադրբեջանական բանակը կհամալրվի հեռահար գործողության նորագույն ռազմավարական զինատեսակներով:
«Երկաթե գմբեթ» համակարգը նախատեսված է 4-70 կմ հեռահարության չկառավարվող տակտիկական հրթիռներից պաշտպանվելու համար: Յուրաքանչյուր համակարգ կարող է պաշտպանել 150 քկմ տարածք: Համակարգը մշակել է իսրայելյան Rafael ընկերությունը:
ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձին նվիրված զորահանդեսի ժամանակ ցուցադրվել են ՀՀ ԶՈւ նոր զինատեսակները: ՀՀ Զինված ուժերին է մատակարարվել «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգի «Է»՝ արտահանման ենթակա մոդիֆիկացիան, 300 կմ հեռահարությամբ:
Կարդացեք նաև՝ Փորձագետը՝ Ադրբեջանին «Երկաթե գմբեթ»-ի վաճառքի լուրի մասին. Քիչ հավանական է տեխնոլոգիական գաղտնիքի տարածումը

4 Октябрь 2016 - 07:17 AMT
Израиль в ближайшее время поставит Азербайджану систему противоракетной обороны (ПРО) «Железный купол», передает бакинское агентство 1news.az со ссылкой на депутата парламента страны Евду Абрамова.
«Данное вооружение уже готово к поставке в Азербайджан», — сказал депутат.
По его словам, в ближайшее время азербайджанская армия пополнится новейшими стратегическими вооружениями дальнего радиуса действия.
«Железный купол» — тактическая система ПРО, предназначенная для защиты от неуправляемых тактических ракет с дальностью полета от четырех до 70 километров. Каждая батарея может защищать территорию площадью 150 квадратных километров. Система разработана израильской компанией Rafael.
Военный эксперт, политолог Сергей Минасян в беседе с PanARMENIAN.Net заявил, что продажа Израилем системы противоракетной обороны (ПРО) «Железный купол» Азербайджану маловероятна.