4 Հոկտեմբեր 2016 - 13:54 AMT
Բրիտանական ֆունտ ստերլինգի փոխարժեքը դոլարի համեմատ հասել է 1985-ից ի վեր նվազագույն նիշին Եվրամիությունից դուրս գալու ժամկետների վերաբերյալ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի հայտարարությունից հետո:
Հոկտեմբերի 4-ի դրությամբ ֆունտի փոխարժեքը դոլարի համեմատ նվազել է մինչև 1,2748 դոլար 1 ֆունտի դիմաց: Մինչդեռ նախորդ սակարկությունների ժամանակ 1 ֆունտը սակարկվում էր 1,2836 դոլարի սահմանում: Այդպիսով գրանցվել է 1985 թ. ի վեր նվազագույն ցուցանիշը:
Հոկտեմբերի 2-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հայտարարել էր, որ իր երկիրը մտադիր է ակտիվացնել Լիսաբոնի պայմանագրի ԵՄ կազմից դուրս գալու մասին 50-րդ հոդվածը մինչև 2017-ի մարտը: 2016-ի հունիսին Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիների մոտ 52%-ը հանրաքվեում քվեարկել է ԵՄ կազմից այդ երկրի դուրս գալու օգտին: «Շուկան բախվել է իրականության հետ, և Brexit-ը, որը շուտով կմեկնարկի, կարող է կոշտ լինել»,-ասել է Լոնդոնի Rabobank International-ի արժութային շուկաների գծով գլխավոր մասնագետ Ջեյն Ֆոլին:
Ըստ նրա, շուկան մտահոգված է Մեծ Բրիտանիայի էկոնոմիկայի, ներդրումների և աշխատաշուկայի հեռանկարներով: Իրավիճակը բարդացնում են այն լուրերը, որ երկրի ֆինանսական հատվածն աջակցություն չի ստանա իշխանություններից Brexit-ի ընթացքում:
Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները մտադիր են Եվրամիությունից դուրս գալու վերաբերյալ դիմումն ըստ Լիսաբոնի պայմանագրի 50-րդ հոդվածի ներկայացնել 2017-ի հունվարին կամ փետրվարին: Այդ մասին հայտարարել էր Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի վրա հղումով:

Курс британского фунта стерлинга к доллару обновил минимум с 1985 года на фоне заявлений премьер-министра Великобритании Терезы Мэй по срокам выхода страны из Евросоюза. Об этом свидетельствуют данные торгов.
По состоянию на 12:36 (мск) 4 октября курс фунта стерлингов к доллару опускался до 1,2748 доллара с 1,2836 доллара за фунт на предыдущих торгах. Таким образом, пара торгуется на минимальных уровнях с 1985 года.
Курс доллара к иене рос до 102,33 иены со 101,64 иены за доллар на предыдущем закрытии. Курс евро к доллару опускался до 1,1164 доллара с 1,1212 доллара. Индекс доллара (курс доллара к корзине валют шести стран – основных торговых партнеров США) рос на 0,48%, до 96,20 пункта, передает РИА Новости.
2 октября премьер-министр Великобритании заявила, что ее страна намерена активировать статью 50 Лиссабонского договора о выходе из состава ЕС до конца марта 2017 года. В июне 2016 года около 52% граждан Великобритании проголосовали на референдуме за выход страны из ЕС.
«Рынок столкнулся с реальностью, с тем, что Brexit скоро начнется, и нас может ожидать жесткий Brexit», – сказала главный стратег по валютным рынкам Rabobank International в Лондоне Джейн Фоли.
По ее словам, рынок обеспокоен перспективами экономики, инвестиций и рынка труда Великобритании. Ситуацию усугубляют сообщения о том, что финансовый сектор страны не получит поддержки от властей в ходе Brexit.
Читайте также:Тереза Мэй обещает установить четкие сроки Brexit и облегчить его последствия для бизнеса