Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության անդամ ընդդիմադիր պատգամավոր Գիվի Թարգամիձեի մեքենան պայթեցնելու և պատգամավորի նկատմամբ մահափորձ կատարելու փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ։
ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը հաղորդում է, որ ընդդիմադիր գործչի նկատմամբ հարձակումը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 4-ին երեկոյան՝ երկրում խորհրդարանական ընտրություններից չորս օր առաջ։ Նրա մեքենան պայթեցվել է հենց Թբիլիսիի կենտրոնում։
Պատգամավորը և նրա վարորդը պայթյունի ժամանակ եղել են մեքենայում, բայց ծանր վնասվածքներ չեն ստացել։ Փոխարենը երեք անցորդ տարբեր աստիճանի վնասվածքներով տեղափոխվել է հիվանդանոց։ Բացի այդ, մեքենայի պայթյունի հետևանքով վնասվել է հարակից մոտ տասը մեքենա:
Ներկայացնելով կատրավածը՝ պատգամավոր Թարգամիձեն նշել է, որ պայթյունը տեղի է ունեցել հեռակարավարման վահանակի միջոցով, որը կառավարվել է իրենց հետևող մեքենայի միջից։
Թարգամիձեն կարծիք է հայտնել, որ պայթյունի հեղինակները կարող է բարձրաստիճան չինովնիկներ են իրավապահ մարմիններից, այսինքն՝ Վրաստանը կառավարող «Վրացական երազանք» իշխանական կուսակցությունից։
«Ներքին գործերի նախարարությունը քննություն է սկսել «դիտավորյալ սպանություն ծանրացուցիչ հանգամանքներում» հոդվածի շրջանակում։ Մենք ամեն ինչ կանենք, որ որքան հնարավոր է շուտ բացահայտենք ճշմարտությունը։ Այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցառումներ արդեն իրականացվում են», – հայտարարել է ՆԳՆ փոխնախարար Բեսիկ Ամիրանաշվիլին։
Իր հերթին Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին հայտարարել է, թե պայթյունի համար պատասխանատուները պատասխանատվության են ենթարկվելու օրենքի ամբողջ խստությամբ:
Վրաստանում գալիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ սա արդեն երկրորդ նույնաբնույթ դեպքն է. կիրակի օրը՝ հոկտեմբերի 2-ին, Գորիի շրջանում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ պաշտպանության նախկին նախարար, պատգամավորի անկախ թեկնածու Իրակլի Օկրուաշվիլիի ուղղությամբ անհայտ անձը հրազենային կրակ էր արձակել, ինչի հետևանքով վիրավորվել էին նախկին նախարարի թիկնապահը և մեկ ակտիվիստ։ Վրաստանի ՆԳՆ աշխատակիցները կարողացել էին անմիջապես ձերբակալել կասկածյալին։
Հոկտեմբերի 8-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում հիմնական մրցակիցներն են իշխող «Վրացական երազանք» և ընդդիմադիր «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությունները։

В центре Тбилиси вечером 4 октября был взорван автомобиль оппозиционного депутата партии экс-президента Михаила Саакашвили «Единое национальное движение» Гиви Таргамадзе. Депутат и находящийся в машине его водитель получили незначительные повреждения, однако трое прохожих были госпитализированы с ранениями. Так же в результате взрыва были повреждены около 10 находящихся рядом машин.
После взрыва возбуждено уголовное дело об умышленном причинении смерти возбуждено . Примечательно, что взрыв произошел четыре дня до парламентских выборов.
Таргамадзе, рассказывая детали произошедшего, выразил уверенность в том, что взрыв произошел при помощи дистанционного пульта управления из машины, которая следовала за автомобилем депутата. Депутат считает, что организаторами взрыва могли быть высокопоставленные чиновники из правоохранительных структур, то есть представители правящих на данный момент властей из партии «Грузинская мечта».
«МВД начало следствие по статье «умышленного причинения смерти в отягчающих обстоятельствах». Мы сделаем все для того, что бы как можно скорее выявить истину. Необходимые мероприятия уже ведутся», — заявил первый замглавы МВД Бесик Амиранашвили журналистам, передает РИА Новости.
В свою очередь, премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили заявил, что организаторы и исполнители взрыва автомобиля Таргамадзе обязательно ответят перед законом.
«Это тяжелое преступление должно входить в интересы только той силы, которая не может смириться с тем, что в нашей стране отмечается свободная предвыборная среда. Обращаюсь к тем, кто запланировал и осуществил эту провокацию: вы обязательно будете нести очень строгую ответственность перед законом. Никакие иммунитеты или гражданства других стран не смогут защитить того, кто это сделал. Все будут нести ответственность», — говорится в заявлении премьера.
Квирикашвили добавил, что власти не допустят, чтобы в Грузии кто-то ставил под угрозу жизни и вредил здоровью людей ради своих политических целей.
За неделю до парламентских выборов произошел еще один инцидент —в Горийском районе, во время встречи экс-министра обороны, независимого кандидата в депутаты Ираклия Окурашвили с избирателями неизвестный мужчина открыл стрельбу, в результате которой были ранены охранник экс-министра и активист. Сотрудники МВД Грузии уже задержали обвиняемого.
Парламентские выборы пройдут в Грузии 8 октября. Главными конкурентами являются правящая партия «Грузинская мечта» и оппозиционная партия «Единое национальное движение» (ЕНД). В среду ЕНД планируют провести итоговую, предвыборную акцию в центре столицы.