ԱՄՆ պատվիրակությունը ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում արգելափակել է ՌԴ հայտարարությունը Դամասկոսում ՌԴ դեսպանատան գնդակոծման վերաբերյալ:
Դամասկոսում Ռուսաստանի դեսպանատունը ականակոծվել է ականանետերից ահաբեկչական «Ջեբհաթ ան Նուսրա» և «Ֆայլաք ար Ռահման» խմբավորումների կողմից վերահսկվող թաղամասից: Հոկտեմբերի 4-ին Մոսկվան առաջարկել էր ԱԽ-ին դատապարտել զինյալների գրոհը դիվանագիտական ներկայացուցչության վրա, որն ականակոծվել էր:
Ինչպես հայտնել են ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցչությունում, Մոսկվան ԱԽ քննարկման է ներկայացրել ստանդարտ փաստաթուղթ, որն ընդունվում է դիվանագիտական ներկայացուցչությունների վրա հարձակման ժամանակ: Սակայն հայտարարությունը դժգոհություն է առաջացրել ամերիկյան կողմի մոտ, որը փորձել է «կողմնակի տարրեր» ներառել տեքստում, ասել են դիվանագետները:
«Ամերիկացիներին են սատարել անգլիացիներն ու ուկրաինացիները: Դա հաստատում է, որ նրանք անհարգալից են վերաբերվում Դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիային»,-ասվում է մշտական ներկայացուցչության հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի, ականներից մեկը պայթել է Դամասկոսում ՌԴ դեսպանատան տարածքում, ևս երկու ական պայթել է շենքի հարևանությամբ: ԱԳՆ-ում շեշտել են, որ գնդակոծության հետևանքով ոչ ոք չի տուժել, սակայն դիվանագիտական ներկայացուցչությանը նյութական վնաս է հասցվել:
Հոկտեմբերի 3-ին ԱՄՆ-ն հայտարարեց Սիրիայի գծով ՌԴ հետ երկկողմ համագործակցության կասեցման մասին: Պետդեպարտամենտը նման որոշման պատճառ է համարել Սիրիայում հրադադարի գծով ՌԴ կողմից ստանձնած պարտավորությունները չկատարելը: Մոսկվան դրանում տեսնում է «սատանայի հետ գործարքի գնալու» Վաշինգտոնի պատրաստակամությունը` Սիրիայում իշխանափոխության հասնելու համար

5 Октябрь 2016 - 07:15 AMT
Американская делегация заблокировала в Совете Безопасности ООН российское заявление по поводу обстрела посольства в Дамаске.
Москва 4 октября предложила Совбезу осудить атаку боевиков на здание дипмиссии, который подвергся минометному обстрелу.
Москва внесла на рассмотрение Совбеза стандартный документ, который принимается в случае нападений на дипломатические представительства.
В результате заявление встретило недовольство американской делегации, которая попыталась внести в него «посторонние элементы», рассказали дипломаты.
«Американцам неуклюже подыграли англичане и украинцы. Это свидетельствует об их вопиющем неуважении к Венской конвенции о дипломатических сношениях», — говорится в заявлении постпредства, передает РИА Новости.
Инцидент с посольством произошел 3 октября. Тогда боевики выпустили по зданию российской миссии в Дамаске три мины, одна из которых взорвалась вблизи от жилого комплекса дипломатов.
По данным российского МИД, обстрел велся со стороны пригорода сирийской столицы, который контролируют боевики из «Джебхат Фатх аш-Шама» и «Файлак ар-Рахмана».
В российском внешнеполитическом ведомстве обстрел посольства назвали результатом «действий тех, кто, подобно США и некоторым их союзникам, провоцирует продолжение кровопролитного конфликта в Сирии, заигрывая с боевиками и экстремистами различных мастей».