5 Հոկտեմբեր 2016 - 08:05 AMT
ՆԱՏՕ-ն չի մասնակցի ցամաքային գործողություններին Սիրիայում և Իրաքում: Այդ մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը Աֆղանստանի դոնոր երկրների խորհրդաժողովում, հայտնուևմ է ՏԱՍՍ-ը:
«ՆԱՏՕ-ն չի մասնակցի ցամաքային գործողություններին: Մենք աջակցում ենք իրաքյան բանակի համար սպաների պատրաստությանը և առաջիկայում AWACS (հեռահար ռադիոտեղորոշման հայտնաբերման) ինքնաթիռներ կուղարկենք Սիրիայում գործողության համար»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի գործողություններին` Ստոլտենբերգն ասել է, որ ՆԱՏՕ-ն այսօր առավել կարևոր է համարում աջակցությունը Քաբուլին երկրի անվտանգության ինքնուրույն ապահովման գործում, քան «դաշինքի մասնակցությունը գործողություններին»:
Այժմ Աֆղանստանում տեղակայված է ՆԱՏՕ-ի ոչ ռազմական առաքելությունը, որը կոչվում է «Վճռական աջակցություն» և որի կազմում 14.000 մարդ կա:

5 Октябрь 2016 - 07:52 AMT
НАТО не будет участвовать в наземных операциях в Сирии и Ираке. Об этом заявил генсек НАТО Йенс Столтенберг по прибытии на конференцию доноров помощи Афганистану.
«НАТО не будет принимать участие в наземных операциях. Мы оказываем содействие в подготовке офицеров для иракской армии и в ближайшее время направим самолеты (дальнего радиолокационного обнаружения) AWACS для операции в Сирии», – сказал он.
Говоря о действиях альянса в Афганистане, Столтенберг также подчеркнул, что НАТО сегодня считает более важным оказание содействия Кабулу в самостоятельном обеспечении безопасности страны, чем «участие войск альянса в операциях», передает ТАСС.
В настоящий момент в Афганистане размещена небоевая миссия НАТО под названием «Решительная поддержка», численностью около 14 тыс. человек, которая занимается помощью афганской армии в планировании операций, тыловом обеспечении и обеспечивает ее разведданными.