Պաշտոնական Բեռլինը շահագրգռված է, որ ԼՂ հակամարտությունը «կարգավորվի և կրկին չբռնկվի»: Այդ մասին հոկտեմբերի 4-ի երեկոյան հայտարարել է Ադրբեջանում Գերմանիայի դեսպան Միխաել Քինդսգրաբը:
«Գերմանիան ջանքեր է գործադրում վերսկսելու համար կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացը: Մենք մշտական շփման մեջ ենք կողմերից յուրաքնաչյուրի հետ և աշխատում ենք ուղղորդել նրանց նպատակային բանակցությունների, որպեսզի հակամարտությունը հանգուցալուծվի և կրկին չբռնկվի»,-ասել է Քինդսգրաբը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի (ՄԽ) համանախագահները հոկտեմբերի 4-ին հայտարարեցին, որ հուսով են, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիևը համաձայնություն կտան ԼՂ հարցով հաջորդ հանդիպման կազմակերպմանը: Այդ մասին ասել է ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

5 Октябрь 2016 - 08:22 AMT
Официальный Берлин заинтересован в том, чтобы конфликт в Карабахе «был решен и не вспыхнул снова». Об этом вечером 4 октября заявил посол Германии в Азербайджане Михаэль Киндсграб.
«Германия прилагает усилия для возобновления переговорного процесса в связи с урегулированием карабахского конфликта. Мы понимаем, что в нынешней ситуации статус-кво неприемлем. Мы находимся в постоянном контакте с каждой стороной и стараемся привлечь их к целенаправленным переговорам для того, чтобы конфликт был решен и не вспыхнул снова», — сказал Киндсграб, передает РИА Новости.
Сопредседатели Минской группы (МГ) ОБСЕ 4 октября сообщили, что надеются на согласие президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева на проведение следующей встречи по карабахскому урегулированию. Об этом сообщил американский сопредседатель Джеймс Уорлик.