5 Հոկտեմբեր 2016 - 09:18 AMT
Իրաքի դեսպանը Թուրքիայում կանչվել է ԱԳՆ: Պատճառը Իրաքի խորհրդարանի հայտարարությունն է այդ երկրի հյուսիսում թուրք զինվորականների ներկայության վերաբերյալ: Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի ԱԳՆ-ն:
Իրաքի խորհրդարանը հոկտեմբերի 4-ին բանաձև է ընդունել` բողոք հայտնելով Մոսուլի մերձակայքում թուրք զինվորականների ներկայության դեմ:
Խորհրդարանականները պահանջել են Իրաքի կառավարությունից անհրաժեշտ իրավաբանական և դիվանագիտական միջոցներ ձեռնարկել` ներառյալ տնտեսական կապերի վերանայումը երկու երկրների միջև, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն դատապարտել է այդ բանաձևը: «Իրաքի դեսպան Ալի Էքբեր Իբրահիմ ալ Ալևին կնաչվել է ԱԳՆ, որտեղ նրան է փոխանցվել մեր մտահոգությունը Իրաքի խորհրդարանի ընդունած բանաձևի վերաբերյալ և Իրաքի որոշ պաշտոնյաների Թուրքիայի հասցեին հնչած մեղադրական հայտարարությունների վերաբերյալ»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Իրաքի և Թուրքիայի հարաբերությունները սրվեցին 2015-ին, երբ թուրք զինվորականներն ու զրահատեխնիկան հայտնվեցին Իրաքի Բաշիկա շրջանում ահաբեկիչների դեմ մարտնչող կամավորների ջոկատներին վարժեցնելու պատրվակով: Իրաքի ԱԳՆ-ն ու ՊՆ-ն թուրք զինվորականների ներկայությունը համարեցին «թշնամական գործողություն», որը համաձայնեցված չէր Իրաքի իշխանությունների հետ և հայտարարեցին ինքնիշխանության խախտման մասին:

5 Октябрь 2016 - 08:31 AMT
МИД Турции вызвал посла Ирака в связи с заявлением иракского парламента по поводу присутствия турецких военных на севере страны. Об этом сообщили в пресс-службе турецкого внешнеполитического ведомства.
Иракский парламент 4 октября принял резолюцию, в которой высказан протест против присутствия турецких военных в районе Башика под Мосулом.
Парламентарии потребовали от правительства принятия необходимых юридических и дипломатических мер, включая пересмотр экономических отношений между двумя странами.
МИД Турции осудил эту резолюцию.
«Посол Ирака Хишам Али Экбер Ибрагим аль-Алеви был вызван в наше ведомство, где ему была передана наша озабоченность в связи с резолюцией иракского парламента и заявлениями некоторых иракских официальных лиц с обвинениями в адрес Турции», — сказала собеседница агентства.
В декабре 2015 года отношения Ирака и Турции обострились, когда турецкие военные и бронетехника вошли в район Башика иракской провинции Найнава под предлогом подготовки народных отрядов, воюющих с террористами. Иракские МИД и минобороны назвали присутствие турецких военных «враждебным действием», не согласованным с властями, и заявили о нарушении суверенитета.