5 Հոկտեմբեր 2016 - 12:08 AMT
2016-ի 9 ամսում Վրաստան է այցելել 4,8 մլն մարդ, աճը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում կազմել է 8,5%: Այս մասին ասվում է Վրաստանի ՆԳՆ պետական սահմանի հատումների վիճակագրական տվյալներում, որոնք հրապարակվել են հոկտեմբերի 3-ին:
4,8 մլն այցելուներից զբոսաշրջիկները եղել են 2 156 731-ը, ինչը 19,5%-ով ավելի է 2015-ի առաջին 9 ամսվա տվյալներից:
Սեպտեմբերին Վրաստան է այցելել 304 814 զբոսաշրջիկ, ինչը 34,2%-ով ավելի է նախորդ տարվա սեպտեմբերի ցուցանիշից, հայտնում է Civil.ge-ն:
2016-ի հունվար-սեպտեմբերին Վրաստան այցելած զբոսաշրջիկների մեծ մասը եղել է հարևան երկրներից: Ցանկը գլխավորում է Ադրբեջանը 1,17 մլն այցելուով: Երկրորդ տեղում ՀՀ քաղաքացիներն են` ավելի քան 1 մլն, հաջորդը Թուրքիան է`977 075: ՌԴ-ից Վրաստան է այցելել 831 952 զբոսաշրջիկ, Ուկրաինայից` 136 573:
ԵՄ երկրներից 2016-ի հունվար-սեպտեմբերին Վրաստան է այցելել 209 476 մարդ:
Աճել են Իրանի քաղաքացիների այցերը Վրաստան: 2016-ի փետրվարին Իրանի քաղաքացիների համար առանց վիզայի 45-օրյա ռեժիմի վերականգնումը նպաստել է այցելուների աճին`հասնելով 120 182-ի 2016-ի առաջին 9 ամսում:

За первые девять месяцев 2016 года количество посетивших Грузию выросло на 8.5% по сравнению с соответствующим периодом 2015 года и составило 4 879 031 человек. Об этом говорится в статистических данных МВД Грузии о пересечении государственной границы.
Те визитеры, которые въезжают в страну и остаются в течение 24 часов, квалифицируются как «туристы».
Из 4,87 млн визитеров за первые девять месяцев 2016 года 2 156 731 были «туристами», что на 19,5% больше по сравнению с первыми 9 месяцами 2015 года.
Количество туристов в Грузии в сентябре составило 304 814, что на 34,2% больше по сравнению с сентябрем 2015 года.
Наибольшее количество туристов за январь-сентябрь 2016 года в Грузии прибыло из соседних государств. Более всего Грузию посетили граждане Азербайджана – 1,17 млн ; Далее следуют граждане Армении –более 1 млн; граждане Турции – 977 075; граждане России – 831 952 и граждане Украины – 136 573, сообщаетCivil.ge.
Посещение гражданами стран ЕС Грузии за январь-сентябрь 2016 года составило 209 476 визитов.
За восстановлением 45-дневного безвизового режима для граждан Ирана в феврале этого года последовало увеличение количества визитеров из Ирана за первые девять месяцев 2016 года до 120 182. В 2015 году было зафиксировано всего 25 200 визита из Ирана.
В 2015 году количество визитеров в Грузии составило 5 897 685, что было на 6,9% больше по сравнению с 2014 годом.