Ահաբեկչական «Ջեբհաթ Ֆաթահ աշ Շամը», որը նախկինում «Ջեբհաթ ան Նուսրա» էր կոչվում, մտադիր է մի շարք ահաբեկչություններ իրականացնել Մեծ Բրիտանիայում և Եվրոպայում, հայտնում է Times-ը:
Ըստ պարբերականի, «Ջեբհաթ ան Նուսրան» մտադիր է ահաբեկչություններ իրականացնել «Իսլամական պետություն» խմբավորման դիրքերի թուլացման ֆոնին, որը վերջին շրջանում պարտություն է կրում Սիրիայում և Իրաքում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Մայքլ Ֆելլոնի, «Ջեբհաթ Ֆաթահ աշ Շամը» անմիջական սպառնալիք է Մեծ Բրիտանիայի և ամբողջ Եվրոպայի համար: Ասվում է, որ խմբավորման առաջնորդը հիմա գրոհների պլաններն է մշակում:

6 Октябрь 2016 - 08:53 AMT
Террористическая организация «Джебхат Фатах аш-Шам» (в прошлом «Джебхат ан-Нусра», сирийское крыло «Аль-Каиды») планирует осуществить ряд терактов в Великобритании и Европе.
По информации издания, «Джебхат ан-Нусра» (ранее заявившая о разрыве с «Аль-Каидой» и о своем переименовании в «Джебхат Фатах аш-Шам» – ред.) планирует теракты на фоне ухудшения положения группировки «Исламское государство» (ИГ), которая в последнее время терпит поражения в Сирии и Ираке, передает РИА Новости.
По словам министра обороны Соединенного Королевства Майкла Фэллона, «Джебхат Фатах аш-Шам» представляет собой «прямую угрозу» Великобритании и всей Европе.