Հոկտեմբերի 5-ին տակառային ավիառումբի պայթյունի հետևանքով փլուզվել է «Սպիտակ սաղավարտների» կենտրոնը Դամասկոսում: Այդ մասին հայտնել է CNN հեռուստաալիքը Twitter-ում «Սպիտակ սաղավարտներ» կամավորների խմբի վրա հղումով:
«Սպիտակ սաղավարտները» ոչ պաշտոնական կամավորների միավորում է, որը մոտ 3000 անդամ ունի, և որի նպատակն է մարդկանց փրկությունը Սիրիայում:
Ըստ խմբի, կենտրոնը փլուզվել է և այլևս չի գործում: Կամավորներից ոմանք վիրավորվել են, պայթյունի հետևանքով վնասվել են մոտակա ավտոմեքենաները, գրում է ՌԻԱ Նովոստին The Insider-ի վրա հղումով:
Ըստ Amnesty International-ի գնահատականի, միայն 2014-ին տակառային ավիառումբերի պայթյուններից ավելի քան 3000 քաղաքացիական անձ է զոհվել Հալեպում: Ըստ իրավապաշտպան կամզակերպության, տակառային ռումբերի կիրառումը Սիրիայի կառավարության սովորական մարտավարություոնն է:
Տակառային ավիառումբերը մետաղյա անոթներ են, լցոնված պայթուցիկով, երբեմն նաև այլ տարրերով, որոնք հիմնականում կիրառվում են ուղղաթիռներով թռիչքների ժամանակ: Ռումբերն ունեն մեծ լիցք ու ցածր ճշգրտություն: Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը ժխտում է կառավարական ուժերի կողմից տակառային ռումբերի կիրառումը:

Центр «Белых касок» в Дамаске был разрушен 5 октября в результате попадания бочковой авиабомбы. Об этом сообщает телеканал CNN со ссылкой на канал этой волонтерской группы в Twitter.
«Белые каски» – неформальное объединение около 3 000 волонтеров, которое ставит своей целью спасение жизни людей в Сирии.
По сообщениям группы, центр оказания помощи гражданским лица разрушен и более не функционирует. В результате взрыва уничтожены находившиеся поблизости автомобили, ряд волонтеров получили ранения, пишет The Insider.
По оценке Amnesty International, в одном лишь 2014 году от бочковых бомб погибло более 3000 гражданских лиц в Алеппо. Согласно заявлениям правозащитной организации, применение бочковых бомб – обычная тактика сирийского правительства в ходе сирийской войны, продолжающейся с 2011 года.
Бочковые бомбы – кустарные авиационные боеприпасы, металлические емкости со взрывчатым веществом или зажигательной смесью, иногда начинённые дополнительными поражающими элементами. Бочковые бомбы обычно сбрасывают с вертолетов. Они имеют большой заряд и низкую точность.