6 Հոկտեմբեր 2016 - 12:52 AMT
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը կմասնակցի ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԳ նախարարների Խորհրդի համատեղ նիստին, որը կայանալու է Երևանում հոկտեմբերի 14-ին: Այդ մասին հոկտեմբերի 6-ին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Մարիա Զախարովան:
«Այս ձևաչափով աշխատանքին կմասնակցի Սերգեյ Լավրովը, կքննարկվեն հավաքական անվտանգության համակարգի հետագա կատարելագործման ակտուալ ասպեկտները, հակազդեցությունը միջազգային ահաբեկչությանը, ռազմական համագործակցության զարգացումները, ինչպես նաև մի շարք փաստաթղթեր, որոնք կներկայացվեն կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարների հաստատմանը»,-ասել է ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ 2016 թվականի հոկտեմբերին սպասվում է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցը Հայաստան: «Հոկտեմբերին Հայաստանում նախատեսվում է ՀԱՊԿ գագաթնաժողով: ՀԱՊԿ բոլոր երկրների ղեկավարներին սպասում ենք Երևանում»,- սեպտեմբերի 15-ին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հայաստանի արտգործնախարարի տեղակալի պաշտոնակատար Շավարշ Քոչարյանը:

Глава МИД РФ Сергей Лавров примет участие в совместном заседании Совета глав МИД стран-членов Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в Ереване 14 октября. Об этом 6 октября заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«В работе в данном формате примет участие Сергей Лавров, будет рассмотрены актуальные аспекты дальнейшего совершенствования системы коллективной безопасности, противодействия международному терроризму, развития военного сотрудничества, а также ряд документов, которые будут вынесены на утверждение главами государств-членов организации», – отметила официальный представитель МИД, пишет РИА Новости.
В Ереване 14 октября в рамках подготовки к очередной сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ состоится совместное заседание совета министров иностранных дел, а также совета министров обороны и комитета секретарей Совета безопасности ОДКБ.