7 Հոկտեմբեր 2016 - 06:44 AMT
ԱՄՆ Կոլորադո նահանգի Դենվեր քաղաքի քաղաքապետ Մայքլ Հենքոքը 2016 թվականի սեպտեմբերի 21-ը պաշտոնապես ճանաչել է որպես «Հայկական Անկախության օր»` հայկական երկու պետությունների` Հայաստանի և Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) համար:
Դենվերի քաղաքապետի ստորագրած հռչակագրում մասնավորապես ասվում է. «Դենվերը հազարավոր աշխատասեր ու հայրենանվեր հայերի օրրանն է, որտեղ հաստատվել են տասնամյակներ առաջ: 2016թ. հայկական երկու պետությունները` Հայաստանի Հանրապետությունն ու Արցախը (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը) տոնում են անկախության հռչակման 25 ամյակը: Արցախի ժողովուրդը շարունակում է պայքարը` հանուն հայկական ինքնության պահպանման, սեփական սահմանները պատերազմական հանցագործություններից զերծ պահելու: Դենվերը շնորհավորում է հայկական համայնքին` սեփական ժառանգությանը հավատարիմ մնալու հանձնառության, հայրենիքին նվիրվածության, չնայած մարտահրավերներին` ժողովրդին ծառայելու մղումների համար»:
Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբին հղումով Artsakhpress.am-ը հաղորդում է, որ Արմտյան ափի հանձնախմբի ղեկավար Էլեն Ասատրյանը ողջունել է Դենվերի քաղաքապետի որոշումը` ընդգծելով, որ Արցախի ճանաչմամբ` նա բարձրացրել է իրազեկությունը մարդու իրավունքների խնդիրների, մասնավորապես Ադրբեջանի կողմից 2016 թվականի ապրիլին հակահայկական հանցագործությունների իրականացման հետ կապված:
«Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում Հենքոքի վարչակազմին մարդու համընդհանուր իրավունքներին աջակցելու, այդ թվում և Արցախի անկախությունը ճանաչելու, ինչպես նաև շարունակական պայքարի համար, որն ուղղված է պահպանելու քրիստոնեական ժառանգությունը և պաշտպանելու ազատատենչ հայ բնակչությանը այն բանակից, որը ոչնչացնում է միջնադարյան հուշարձանները և տանջում քաղաքացիներին ու զինվորներին»,- նշել է Ասատրյանը:

Город Денвер американского штата Колорадо по решению мэра Майкла Хенкока признал 21 сентября «Армянским днем независимости» двух армянских государств – Республики Армения и Арцаха (Нагорно-Карабахская Республика).
В резолюции, подписанной мэром Денвера, в частности, говорится: «Денвер является местом жительства тысяч трудолюбивых и патриотически настроенных армян, обосновавшихся здесь десятки лет назад. В 2016 г. два армянских государства – Республика Армения и Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) празднуют 25-летие своеи независимости. Народ Арцаха (Карабах) продолжает борьбу за сохранение своей идентичности, за защиту своих границ от войны. Денвер поздравляет армянскую общину за верность своему наследию, преданность родине и служение народу, несмотря на вызовы».
Глава комиссии Западного побережья Элен Асатрян приветствовала решение городского главы Денвера, подчеркнув, что этим он повысил степень информированности общества, в частности, об апрельских событиях 2016 года, пишет «Арцахпресс» со ссылкой на Комиссию Ай Дата США.
«Мы благодарны администрации Хенкока за содействие всеобщим правам человека, в том числе и за признание независимости Арцаха, направленном на сохранение христианского наследия и защиту свободолюбивого армянского народа от армии, уничтожающей средневековые памятники культуры и истязающей гражданских лиц и пленных солдат», – отметила Асатрян.