7 Հոկտեմբեր 2016 - 07:36 AMT
ՌԴ մշտական ներկայացուցչությունը ՄԱԿ-ում հաստատել է` ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը նիստ կգումարի Հալեպում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ: Նախատեսված է Սիրիայի գծով հատուկ դեսպանորդ Ստեֆան դե Միստուրայի ճեպազրույցը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Խորհրդակցությունները տեղի կունենան տեղի ժամանակով 10:00-ին (Մոսկվայի ժամանակով 17:00): Դե Միստուրան հանդես կգա տեսակապով Ժնևից:
ՄԱԿ հատուկ դեսպանորդը հոկտեմբերի 6-ին հայտարարել էր, որ պատրաստ է անձամբ ուղեկցել «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» խմբավորման գրոհայիններին, որոնք քաղաքի այդ մասում մոտ 900 են, եթե ցանկանան հեռանալ արևելյան Հալեպից ու Իդլիբ մեկնել:
Դե Միստուրան հայտնել է նաև, որ եթե մարտական գործողություններն արևելյան Հալեպում շարունակվեն նույն ինտենսիվությամբ, քաղաքի այդ մասը կարող է ամբողջությամբ ոչնչացվել մինչև տարեվերջ: Միստուրան դիմելու է Մոսկվային և Դամասկոսին մեկ հարցով` արժե՞ հազարավոր գրոհայինների ոչնչացնելու համար հողին հավասարեցնել քաղաքը: Նա նաև մտադիր է հարցնել «պատրա՞ստ են իրենք արդյոք «ռմբակոծությունների դադարեցմանը, եթե «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» գրոհայինները զենքերը վայր դնեն` հորդորելով որքան հնարավոր է արագ տալ հարցի պատասխանը:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ստեֆան դե Միստուրայի առաջարկները Հալեպի վերաբերյալ ամենասևեռուն ուշադրության են արժանի:

7 Октябрь 2016 - 07:46 AMT
Постоянное представительство РФ при ООН подтвердило проведение заседания Совета безопасности ООН по ситуации в сирийском Алеппо 7 октября. Запланирован брифинг спецпосланника ООН по Сирии Стаффана Де Мистуры, передает РИА Новости.
Консультации состоятся в 10:00 по местному времени (17:00 мск). Де Мистура выступит по видеосвязи из Женевы.
Спецпосланник ООН 6 октября заявил о готовности лично сопровождать боевиков террористической группировки «Джебхат ан-Нусра», которых в этой части города около 900, если они захотят с оружием покинуть восточный Алеппо и направиться в Идлиб.
Де Мистура также сообщил, что, если боевые действия в восточном Алеппо продолжатся с той же интенсивностью, эта часть города может быть полностью уничтожена к концу года. Мистура обратился к Москве и Дамаску с вопросом, «стоит ли уничтожение города ликвидации тысячи боевиков», а также готовы ли они к «полному прекращению бомбардировок, если боевики «Джебхат ан-Нусры» сложат оружие», призвав дать ответ как можно скорее.
Глава МИД РФ Сергей Лавров в тот же день заявил, что предложения спецпосланника ООН по Сирии Стаффана де Мистуры по ситуации в Алеппо заслуживают самого внимательного рассмотрения.
Боевики продолжают обстрелы жилых кварталов в районе Алеппо, удерживают мирное население восточных районов в качестве заложников, препятствуют доставке гуманитарной помощи. По данным Всемирной организации здравоохранения, за последние недели в городе погибли более 300 человек, около 1 тысячи пострадали.