7 Հոկտեմբեր 2016 - 09:50 AMT
Գերմանիայում 284.158 փախստական է հետախուզվում Inpol համակարգով որպես արտաքսման մասին որոշման հիման վրա ձերբակալության ենթակա անձինք: Այդ մասին հայտնել է Հեսսենի HR-info ռադիոկայանը Քրեական գործերի դաշնային գերատեսչության տվյալների վրա հղումով:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ 2015-ի համեմատ արձանագրվել է 140-տոկոսանոց աճ:
Այդ միգրանտները հետախուզվում են Գերմանիայի տարածքում գտնվելու մասին օրենքը խախտելու համար, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ըստ օրենքի, օտարերկրացի քաղաքացին կարող է հետախուզվի Գերմանիայում, եթե Գերմանիայի իշխանությունները չեն կարողանում պարզել նրա գտնվելու վայրը և այդ մարդը պետք է լքի Գերմանիայի տարածքը:
Հետախուզվող օտարերկրացիների մի մասն արդեն արտաքսվել է` այդ դեպքում տվյալները մուտքագրվում են համապատասխան բազա, որպեսզի ԳԴՀ երկրորդ անգամ մուտք գործելու դեպքում իշխանությունները կարողանան անհապաղ արձագանքել: ԳԴՀ ՆԳՆ-ն խոստովանել է, որ տեղյակ չէ, թե որքան մարդ է այժմ ապօրինաբար գտնվում Գերմանիայի տարածքում:

В Германии 284.158 беженцев объявлены в розыск по линии системы Inpol как лица, подлежащие аресту в связи с постановлением о депортации. Об этом 7 октября сообщает гессенская радиостанция HR-info со ссылкой на данные Федерального ведомства по уголовным делам на 1 сентября.
В сообщении отмечается, что это почти 140-процентный рост по сравнению с 2015 годом.
Эти мигранты объявлены в розыск на основании закона о пребывании на территории ФРГ, пишет Deutsche Welle.
Согласно этому закону, иностранный гражданин может быть объявлен в розыск, если власти Германии не в состоянии установить его местонахождение, и этот человек должен покинуть пределы Германии.
По словам представителя BKA, часть находящихся в розыске иностранцев уже депортирована. В таких случаях данные мигрантов заносятся в соответствующую базу, с тем чтобы в случае повторного незаконного въезда на территорию ФРГ власти имели возможность отреагировать незамедлительно. Представитель не уточнил, сколько именно лиц занесено в такой регистр.
И BKA, и МВД ФРГ признали, что они не знают, сколько именно человек в настоящее время нелегально находятся на территории Германии.