7 Հոկտեմբեր 2016 - 11:34 AMT
ԱՄՆ-ն մտադիր է մասնատել Սիրիան մի քանի անկախ պետական կազմավորման ըստ դավանական հատկանիշի: Այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի տեղեկատվության նախարար Ռամիզ Թարջամանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Բարձրաստիճան պաշտոնյան նշել է, որ ըստ Մերձավոր Արևելքում Իսրայելի աջակցությանն ուղղված ԱՄՆ ռազմավարությանը, «Սիրիայի տարածքը պետք է մի քանի պետական կազմավորման բաժանվի ըստ դավանական հատկանիշի»:
«Վաշինգտոնը ցանկանում է, որ Սիրիան թույլ պետություն լինի, նպատակ ունի մասնատել երկիրը: Մասնավորապես, նախատեսվում է քրդական պետություն հռչակել հյուսիսում, որպեսզի Սիրիան, առնվազն դաշնության կամ համադաշնության վերածվի»,-հայտարարել է Թարջամանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը նիստ կգումարի Հալեպում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ:
Հոկտեմբերի 3-ին ԱՄՆ Պետդեպի ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն կասեցնում է երկկողմ համագործակցությունը ՌԴ հետ Սիրիայի հարցով և թողնում է միայն ռազմական կանալները` կանխելու համար բախումը ՌԴ և ԱՄՆ օդուժի միջև Սիրիայի օդային տարածքում:

7 Октябрь 2016 - 11:13 AMT
США намерены расчленить территорию Сирии на несколько независимых государственных образований по конфессиональному признаку. Об этом заявил министр информации Сирии Рамиз Тарджаман.
По словам высокопоставленного чиновника, согласно американской стратегии на Ближнем Востоке в части поддержки Израиля, «территория Сирии должна быть поделена по конфессиональному признаку на несколько государственных образований», передает РИА Новости.
«Вашингтон желает, чтобы Сирия стала слабым государством, есть цель ее раздела. Она задекларирована, в частности, после объявления курдского государства на севере, чтобы Сирия, как минимум, превратилась в федерацию или конфедерацию», – заявил Тарджаман в своем первом интервью с момента назначения на пост главы мининформации арабской республики.
РанееСША инициировали прекращение двустороннего сотрудничества с Россией по перемирию в Сирии. Причиной такого решения в госдепе назвали несоблюдение Москвой своих обязательств.
Вооруженное противостояние продолжается в Сирии с марта 2011 года. В его результате, по данным ООН, погибли более 220 тысяч человек.