Չնայած, որ Լեռնային Ղարաբաղը սպառել էր իր ռեսուրսներն ապրիլյան ռազմական գործողությունների ժամանակ, Ղարաբաղն ու Հայաստանը հիմնավոր քայլեր են ձեռնարկել երաշխավորելու համար, որ Ադրբեջանը չկարողանա կրկին հանկարծակիի բերել նրանց, ասվում է National Interest-ի հոդվածում:
«Մենք շատ ակտիվ, ինտենսիվ կերպով հզորացնում ենք մեր դիրքերը շփման գծում»,-ասել է սեպտեմբերի սկզբին ԼՂՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Արտակ Բեգլարյանը:
«Ապրիլին մենք բավարար քանակի տեսախցիկներ չունեինք առաջնագծում: Հիմա մենք տեղադրում ենք C4ISR արդիական համակարգերն առաջնագծում, ինչը թույլ է տալիս մեզ հետևել ամբողջ ճակատային գծին»,-ասել է նա:
Ղարաբաղի կառավարությունը պնդում է, որ առաջնագծում այդ համակարգերի տեղադրումը թույլ կտա «զգալիորեն նվազեցնել ադրբեջանցիների անսպասելի հարձակման հավանականությունը, քանի որ ցանկացած շարժում Ադրբեջանի տարածքի խորքում ֆիքսվում է մերձակա և հեռավոր տարածության տեսախցիկների կողմից», հնարավորություն տալով ղարաբաղյան բանակին պատրաստվել պաշտպանության ու հակագրոհի, ինչպես նաև նախապես պատրաստականության բերել իր զորամասերն ու սարքավորումները:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ 2017-ին Ադրբեջանը պաշտպանական ծախսերի համար կհատկացնի 1 մլրդ դոլար: Սա նշանակում է, որ երկիրը կրճատում է ռազմական բյուջեն: Ըստ որոշ տվյալների, 2015-ին Բաքուն 5 մլրդ դոլար է ծախսել ռազմական նպատակների համար, այդ թվում 100 միավոր նոր ռուսական Տ-90 տանկերի և ռուսական արտադրության այլ սպառազինության ձեռք բերման համար:
Սեպտեմբերի 7-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պաշտոնապես հայտարարեց, որ Երևանը 200 մլն դոլար վարկով արդիական զենք կգնի ՌԴ-ից մատչելի գներով: Գնումների թվում են «Սմերչ» ռեակտիվ համազարկային համակարգերը, շարժական «Իգլա» զենիթային հրթիռային համալիրը, ՏՕՍ-1 «Բուրատինո» և հակատանկային հրթիռներ, որոնք նախատեսված են տեղակայվելու ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում:
Ըստ Բեգլարյանի, Ադրբեջանի անսպասելի գրոհն ապրիլին սկսվեց ինչպես ռազմական, այնպես էլ որոշ քաղաքական դրդապատճառների համադրման արդյունքում:
«Դա ամենահարմար պահն էր Ադրբեջանի համար` փորձելու օգտագործել հայկական (նաև ղարաբաղյան) կողմի և Ադրբեջանի միջև առաջացած ռազմական անհավասարությունը: Այն պահի դրությամբ Ադրբեջանը զգալիորեն ավելի շատ զենք ուներ, իսկ Հայաստան նոր զենքը դեռ չէր հասել: Ադրբեջանում գիտեին դա և փորձեցին օգտվել այդ շանսից»,-ասել է Բեգլարյանը:
Ըստ նրա, եթե Ղարաբաղում նոր պատերազմ սկսվի, դա, հավանաբար, ավելի շուտ կլինի, քան ուշ, «հնարավոր է, մինչև տարեվերջ»:

Несмотря на то, что Нагорный Карабах исчерпал свои ресурсы в ходе апрельских военных действий на линии соприкосновения с Азербайджаном, Карабах и Армения предпиняли основные шаги, чтобы гарантировать, что Азербайджан не сможет вновь застигнуть их врасплох после апрельских событий, говорится в статье National Interest.
В ночь на 2 апреля Азербайджан развязал военную агрессию против Нагорно-Карабахской Республики, которая сопровождалась военными преступлениями, грубыми нарушениями законов и обычаев войны, а также норм международного гуманитарного права. 5 апреля в 12:00 в Москве по инициативе азербайджанской стороны и при посредничестве РФ было достигнуто соглашение о временном прекращении огня на линии соприкосновения ВС Азербайджана и Карабаха. Однако азербайджанская сторона продолжает обстрел как карабахских, так и армянских позиций.
«Мы очень активно, очень интенсивно укрепляем линию фронта с нашей стороны»,- сказал в начале сентября пресс-секретарь премьер-министра НКР Артак Бегларян.
«В апреле у нас не было достаточного количества камер на передовой. Теперь мы устанавливаем современную систему C4ISR на передовой, что позволяет нам наблюдать за всей линией фронта»,- отметил он.
Правительство Карабаха утверждает, что использование этой передовой системы поможет «значительно уменьшить вероятность азербайджанского внезапного нападения, потому что любое движение в глубине территории Азербайджана будет зафиксировано камерами ближнего и дальнего расстояния», давая карабахской армии возможность подготовиться к защите и контратаке, а также привести в готовоность свои воинские части и оборудование заранее.
Ранее стало известно, что в 2017 году Азербайджан выделит на оборону около 1 млрд долларов. Таким образом, страна сокращает оборонный бюджет. Согласно некоторым данным, в 2015 году Азербайджанпотратил почти $5 млрд на военные цели,в том числе на приобретение 100 новых российских танков Т-90 и другого российского вооружения.
7 сентября президент Армении Серж Саргсян официально объявил, что Москва согласилась предоставить Еревану кредит в размере $200 млн на покупку модернизированной военной техники по сниженным ценам. В числе возможных приобретений Армении реактивная система залпового огня «Смерч», переносной зенитный ракетный комплекс «Игла», ТОС-1 «Буратино» ТОС-1 и противотанковые ракеты, которые предназначены для отправки на линию соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС.
По словам Бегларяна, неожиданная атака Азербайджана в апреле началась из-за слияния как военных, так и политических мотивов.
«Это был самый подходящий момент для Азербайджана, чтобы попытаться использовать военный дисбаланс между армянской (и карабахской) стороной и Азербайджаном. На тот момент Азербайджан получил гораздо больше оружия, а в Армению поставки нового оружия не дошли. В Азербайджане знали это и попытались воспользоваться этим шансом»,- сказал Бегларян.
По его словам, если в Карабахе начнется новая война, то это «произойдет, скорее всего, раньше, нежели позже, «возможно, до конца текущего года».