«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներից իրաքյան Մոսուլի ազատագրման գործողությունը պետք է տեղական ուժերն անցկացնեն, ընդ որում ցանկալի է խուսափել շիա կամավորների մասնակցությունից գործողությանը: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հարկավոր է, որ Մոսուլում տեղական ուժերը կռվեն, դա է լավագույն մոտեցումը: Շիա կամավորականների մասնակցությունն ԻՊ-ից քաղաքի ազատագրմանը խաղաղություն ու հանգստություն չի բերի: Կրոնական հողի վրա տարաձայնությունները կշարունակվեն և դա նոր բախումների կհանգեցնի: Տեղաբնակ սունիներին պետք չէ ԻՊ և շիա կամավորականների միջև ընտրության առջև կանգնեցնել»,-ասել է Չավուշօղլուն Անկարայում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում:
Նա հավելել է, որ Թուրքիան կշարունակի աջակցությունը տեղական ուժերին, որոնց թուրք զինվորականներն ուսուցանում են Իրաքի հյուսիսում գտնվող Բաշիկա ճամբարում:
Իրաքի երկրորդ քաղաքը համարվող Մոսուլն ահաբեկիչները զավթել են 2014-ին, այն դարձել է զինյալների գլխավոր հենակետը: Իրաքցի զինվորականներն ու նրանց դաշնակիցները, այդ թվում աշխարհազորը, շարունակում են պատրաստվել լայնածավալ հարձակման: ԱՄՆ-ում ավելի վաղ ասել էին, որ Մսոուլը վերադարձնելու գործողությունը կարող է սկսվել հոկտեմբերի կեսին:

Операцию по освобождению иракского Мосула от террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) должны проводить местные силы, при этом желательно избежать участия в ней шиитских ополченцев. Об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу.
«Нужно, чтобы в Мосуле боролись местные силы, это самый оптимальный подход. Участие шиитского ополчения в освобождении города от ИГ не принесет мира и спокойствия. Межконфессиональное непонимание будет продолжаться и принесет в перспективе новые столкновения. Местных жителей-суннитов не следует ставить перед выбором между ИГ и шиитскими ополченцами», – сказал Чавушоглу на пресс-конференции в Анкаре, передаает РИА Новости.
Он добавил, что Турция продолжит оказывать поддержку местным силам, которых турецкие военные обучают в лагере Башика на севере Ирака.
Второй по величине город в Ираке Мосул был захвачен террористами в 2014 году и остается их главным оплотом. Иракские военные и их союзники, в том числе народное ополчение, продолжают готовиться к решающему наступлению. В США ранее говорили, что операция по возвращению Мосула может начаться в середине октября.