Բրիտանական Pink Floyd ռոք խմբի երաժիշտները վերամիավորվել են սատարելու համար Իսրայելում ձերբակալված Պաղեստինին սատարող ակտիվստ կանանց:
Ավելի վաղ Իսրայելի ՌԾՈւ ձերբակալել էին «Զեյթուն» նավը և ուղեկցել այն մինչև Աշդոդ նավահանգիստը, որտեղ ուղևորության 13 մասնակից կանանց կալանքի տակ են պահում մինչ արտաքսելը:
Ըստ կազմակերպիչների, ուղևորության մասնակիցների թվում են խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիր Մեյրիդ Քորիգան Մագուայերը Հյուսիսային Իռլանդիայից, Ալժիրից պատգամավոր Սամիրա Դուաիֆիան, ԱՄՆ պաշտոնաթող գնդապետ և դիվանագետ Էնն Ռայթը, «Ալ Ջազիրա» հեռուստաալիքի թղթակից Մինա Խաբարլուն և օպերատոր Խոդա Ռահմեն, որն ըստ առաքելության կայքի տեղեկատվության բնակվում և աշխատում է Ռուսաստանում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Դևիդ Գիլմորը, Նիկ Մեյսոնը և Ռոջեր Ուոթերսը միասնական են «Ազատության տորմիղին» աջակցելու հարցում և դատապարտում են նրա մասնակիցների ձերբակալությունը չեզոք ջրերում Իսրայելի պաշտպանության ուժերի կողմից»,-ասվում է խմբի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում:
Գազայի հատվածի ծովային շրջափակումն Իսրայելի իշխանությունները բացատրում են ծայրահեղական պաղեստինյան խմբավորումներիին զենքի մատակարարումը կասեցնելու անհրաժեշտությամբ: Իրավապաշտպան կազմակերպությունները դա հավաքական պատժի ապօրինի միջոց են համարում և բազմիցս են անկլավի ափերի մոտ հումանիտար բեռներով և համերաշխության պատվիրակություններով նավեր ուղարկել:

7 Октябрь 2016 - 12:47 AMT
Музыканты британской рок-группы Pink Floyd объединились для поддержки пропалестинских активисток, задержанных израильскими военными.
Ранее ВМС Израиля задержали яхту «Зейтун» («Олива») в полусотне километров от побережья палестинского анклава и отконвоировали в порт города Ашдода, где 13 участниц плавания держат под стражей в ожидании депортации.
По данным организаторов, среди участниц плавания – лауреат Нобелевской премии мира из Северной Ирландии Мейрид Корриган-Магуайер, депутат алжирского парламента Самира Дуаифия, отставной американский полковник и дипломат Энн Райт, корреспондент телеканала «Аль-Джазира» Мина Харбалу и оператор Хода Рахме, которая, согласно информации с сайта миссии, живет и работает в России, пишет РИА Новости.
«Дэвид Гилмор, Ник Мэйсон и Роджер Уотерс едины в поддержке «Флотилии свободы» и осуждают задержание ее участниц в нейтральных водах силами обороны Израиля», – говорится в сообщении группы на официальном аккаунте Facebook.
Морскую блокаду сектора Газа власти Израиля объясняют необходимостью препятствовать поставкам оружия боевикам из радикальных палестинских группировок. Правозащитные организации считают ее незаконной мерой коллективного наказания и неоднократно направляли к берегам анклава суда с гуманитарной помощью и делегациями солидарности.