7 Հոկտեմբեր 2016 - 13:56 AMT
Ռուսաստանը պատրաստ է սատարել ՄԱԿ հատուկ դեսպանորդ Ստեֆան դե Միստուրայի նախաձեռնությանը` «Ջեբահթ ան Նուսրայի» գրոհայիններին Հալեպից դուրս բերելու վերաբերյալ, հանուն քաղաքի փրկության: Այդ մասին հայտարրել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ըստ ՄԱԿ հաշվարկների, այնտեղ մոտ 6-8 հազար գրոհային կա, որոնցից մոտ կեսը, ըստ Դե Միստուրայի, «Ջեբահթ ան Նուսրայի» զինյալներն են: Ես լսեցի նրա առաջարկը միայն «Ան Նուսրայի» վերաբերյալ: Ի սեր Աստծո, եթե «Ան Նուսրան» զենքով հեռանա դեպի Իդլիբ, մենք պատրաստ ենք սատարել նման մոտեցմանը հանուն Հալեպի փրկության, և պատրաստ կլինենք դրան հորդորել Սիրիայի կառավարությանը»,-ասել է Լավրովը:
«Բայց հարց է առաջանում` իսկ մյուս գրոհայինները, որոնք այս օրերին միացել էին «Ան Նուսրային», ինչ են անելու: Եթե ուզում են հեռանալ զենքով, հարց չակ»,-ասել է Լավրովը:
«Նրանք, ովքեր չեն հեռանա «Ան Նուսրայի» հետ, պետք է հստակ զատվեն այդ կազմակերպությունից, պաշտոնապես նման պարտավորություն ստորագրեն»,-ասել է Լավրովը:
ՌԴ մշտական ներկայացուցչությունը ՄԱԿ-ում հաստատել է` ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը նիստ կգումարի Հալեպում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ: Նախատեսված է Սիրիայի գծով հատուկ դեսպանորդ Ստեֆան դե Միստուրայի ճեպազրույցը: ՄԱԿ հատուկ դեսպանորդը հոկտեմբերի 6-ին հայտարարել էր, որ պատրաստ է անձամբ ուղեկցել «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» խմբավորման գրոհայիններին, որոնք քաղաքի այդ մասում մոտ 900 են, եթե ցանկանան հեռանալ արևելյան Հալեպից ու Իդլիբ մեկնել:

Россия готова поддержать инициативу спецпосланника генерального секретаря ООН Стаффана де Мистуры по выводу «Джебхат ан-Нусры» из Алеппо ради спасения города. Об этом заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
«По подсчетам ООН, там где-то 6-8 тысяч боевиков, из них по разным оценкам, до половины – это сам де Мистура говорил еще в СБ ООН – «Джебхат ан-Нусры». Я услышал его заявление, касающееся только «ан-Нусры». Ради бога, если «ан-Нусра» с оружием уйдет в сторону Идлиба, где базируются ее основные силы. Ради спасения Алеппо мы будем готовы поддержать такой подход и будем готовы призвать сирийское правительство с этим согласиться»,- отметил Лавров, пишет ТАСС.
«Но возникает вопрос, остальная половина боевиков, которая слилась с «ан-Нусрой» за все эти дни и недели, с ней-то что произойдет? Если она хочет уйти с оружием – пожалуйста. Здесь вопросов не возникает», – добавил глава МИД РФ.
По словам Лаврова, боевики, отмежевавшиеся от «Джебхат ан-Нусры», могут сформировать с полицией силы правопорядка в Алеппо.
«Те, кто с «ан-Нусрой» не уйдет, должны четко от нее отмежеваться, на бумаге, официально подписать такое обязательство. И может быть тогда правительственные структуры, полиция и эти вооруженные оппозиционеры смогут сформировать какие-то совместные органы правопорядка, чтобы поддерживать там нормальную жизнедеятельность, чтобы жители чувствовали себя в безопасности»,- сказал Лавров.