8 Հոկտեմբեր 2016 - 07:20 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է քննել Ռուսաստանի և Սիրիայի կառավարության գործողությունները ռազմական հանցագործություններին համապատասխանության առումով, գրում է Slon-ը Associated Press-ի վրա հղումով:
Քերին հայտարարել է, որ հոկտեմբերի լույս 7-ի գիշերը սիրիացի զինվորականները գրոհել են հոսպիտալը`սպանելով 20 և վիրավորելով 100 մարդու: Ըստ նրա, Դամասկոսն ու Մոսկվան պետք է իրենց գործողությունների «ավելի քան խելամիտ փաստարկներ ներկայացնեն»:
Ըստ պետքարտուղարի, նման գործողությունները «պետք է հետաքննվեն, որպես ռազմական հանցագործության բաղադրիչ ունեցող գործողություններ»:
ԱՄՆ Կոնգրես է ներկայացվել Սիրիայի քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին օրինագիծը: Այն ենթադրում է պատժամիջոցների կիրառում Իրանի և ՌԴ դեմ Ասադին սատարելու համար: The Washington Post-ն ավելի վաղ գրել էր, որ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմը փորձում է մեղմացնել օրինագիծը` չվնասելու համար ՌԴ հետ հարաբերություններին և «ապագա շփումներին» խաղաղ կարգավորման շրջանակում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Գերմանիան քննարկում է Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելու հնարավորությունը` Սիրիայում իրավիճակի պատճառով: Süddeutsche Zeitung-ին տված հարցազրույցում դա հաստատել է Բունդեսթագի արտաքին գործերի կոմիտեի ղեկավար Նորբերտ Ռետգենը: Ըստ պատգամավորի, նվազագույնը, ինչ կարող է անել այս իրավիճակում Եվրոպան, Հալեպում ընթացող մարտական գործողությունները ռազմական հանցագործություն որակելն է:

Госсекретарь США Джон Керри заявил о необходимости расследовать действия России и правительства Сирии на предмет наличия в них военных преступлений, пишет Slon со ссылкой на Associated Press.
Керри заявил, что в ночь на 7 октября сирийские военные атаковали еще один госпиталь, убив 20 и ранив около 100 человек. По его словам, Дамаску и Москве необходимо предоставить «более чем разумные объяснения» своих действий.
По словам госсекретаря, такие действия «напрашиваются на расследование военных преступлений».
Сейчас в Конгрессе США находится законопроект о защите гражданского населения Сирии. Он подразумевает введение санкций против Ирана и России за поддержку Башара Асада. The Washington Post писала, что администрация президента Барака Обамы пытается смягчить законопроект, чтобы не навредить отношениям с Россией и «любым будущим контактам» по мирному урегулированию.
Ранее 7 сентября власти Германии также заявили, что рассматривают возможность введения экономических санкций против России. В Берлине заявили, что рассматривают все варианты, которые позволят добиться прекращения огня.