Ադրբեջանին ստիպում են ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Այսպիսի հայտարարություն է արել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կառավարության նիստում ունեցած իր ելույթում, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Ըստ նրա, այդ հարցում Ադրբեջանի դեմ ակտիվ արշավ է սկսվել:
«Փակ դռների հետևում մեր հանդեպ ճնշում է գործադրվում` ստիպելու համար համաձայնություն տալ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչմանը: Շատ մանրամասներ մենք չենք բացահայտում, քանի որ կան դիվանագիտության կանոններ: Ադրբեջանը երբեք չի համաձայնի դրան»,-ասել է Ալիևը:
«Արևմտյան մամուլի և ոչ կառավարական կազմակերպությունների կողմից Ադրբեջանին փնովելու և զրպարտելու քարոզարշավի հիմնական նպատակն է ստիպել մեզ ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Քանի դեռ մենք ենք իշխանության ղեկին, իսկ հանրաքվեն ցույց տվեց, որ դա դեռ երկար այդպես կլինի, Ադրբեջանը երբեք չի համաձայնի դրան»,-ասել է Իլհամ Ալիևը:

8 Октябрь 2016 - 09:37 AMT
На Азербайджан за закрытыми дверями оказывается давление с целью принудить к соглашению на признание независимости Нагорного Карабаха. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе выступления на заседании Кабинета министров.
«На нас за закрытыми дверями оказывается давление с целью принудить к соглашению на признание независимости Нагорного Карабаха. Мы не раскрываем многие детали, потому что есть правила дипломатии. Азербайджан никогда не согласится на это», – заявил он, передает Haqqin.az.
По его словам, против Азербайджана в этом вопросе проводится активная кампания.
«Основная цель проводимой против нас со стороны западной прессы и неправительственных организаций кампании очернения, клеветы и оскорблений, а также действующей у нас «пятой колонны» – заставить нас признать независимость Нагорного Карабаха. Пока мы у власти – референдум показал, что мы долго будем у власти – Азербайджан никогда не даст на это согласия», – сказал Алиев.