Գերմանիայի ոստիկանությունը ձերբակալել է 22-ամյա սիրիացի Ջաբեր ալ Բաքրին, որին կասկածում են Հեմնիցե քաղաքում ահաբեկչական գործողություն նախապատրաստելու մեջ, հայտնոււմ է «Վեդոմոստին» Reuters-ի վրա հղումով:
Հոկտեմբերի 8-ին հայտնին դարձավ, որ Գերմանիայի ոստիկանությունը հատուկ գործողություն է անցկացնում Հեմնիցե քաղաքում` ահաբեկչական գործողության նախապատրաստման և պայթուցիկ նյութերի օգտագործման կասկածանքով: Գործողության վայրում պայթյուն տեղի ունեցավ, սակայն ավելի ուշ իրավապահները հայտարերցին, որ պայթյունն իրականացրել են համապատասխան իրավապահ մարմինները:
Հեմնիցեում պայթյունի կանխման մասին հաղորդագրությունից հետո, ոստիկանությունը խուզարկություններ է անցկացրել կասկածյալի բնակարանում, սակայն Ալ Բաքրին հաջողվել էր հեռանալ դեպքի վայրից:
Խուզարկություևնների արդյունքում հայտնաբերվել է մի քանի հայրուր գրամ պայթուցիկ: Ձերբակալելով Ալ Բաքրին` իրավապահները ստուգում են նրա ծանոթներին: Արդյունքում ձերբակալվել է ևս 3 մարդ, որից 2-ին արդեն ազատ են արձակել:

Сотрудники полиции Германии задержали 22-летнего сирийца Джабера аль-Бакра, подозреваемого в подготовке терактов в городе Хемнице, передает «Ведомости» со ссылкой на Reuters.
8 октября стало известно, что полиция Германии проводит спецоперацию в городе Хемниц в связи с подозрением в подготовке теракта и использованием взрывчатых веществ. В час дня по местному времени в районе проведения операции произошел взрыв. В полиции сообщили, что этот взрыв был произведен сотрудниками правоохранительных органов.
Полиция, после того как 8 октября власти сообщили о предотвращении взрыва в Хемнице, провела обыски в квартире подозреваемого, но аль-Бакра удалось ускользнуть.
При обысках было обнаружено несколько сотен граммов взрывчатки. После задержания сирийца аль-Бакра сотрудники правоохранительных органов начали проверку его знакомых. В результате были задержаны еще 3 человека, двух из которых в настоящее время уже отпустили.