Ռուսաստանը բանակցում է Եգիպտոսի հետ ռազմական օբյեկտների վարձակալության մասին, այդ թվում եգիպտական Սիդի Բարանի քաղաքում գտնվող նախկին խորհրդային ռազմաօդային ռազմակայանի վերաբերյալ: Ռազմակայանի վերագործարկումը կնշանավորի երկու երկրների համագործակցության նոր մակարդակը, ինչպես նաև կնպաստի որոշ աշխարհաքաղաքական խնդիրների լուծմանը Մերձավոր Արևելքում և Աֆրիկայի հյուսիսում:
Բանակցություններում խոսքը գնում է 2019թ. մասին` մինչ այդ, եթե կողմերը պայմանավորվեն, ռազմակայանի վերականգնման աշխատանքները կարող են ավարտված լինել: Այդ մասին «Իզվեստիային» է հայտնել միանգամից 2 աղբյուր` մեկը դիվանագիտական շրջանակներից, մյուս` ռազմական գերատեսչությունից:
Կահիրեն, ըստ աղբյուրների, պատրաստ է ռազմակայանը վաձակալությամբ Մոսկվային հանձնել: Ըստ այս փուլի պայմանավորվածությունների, ՌԴ-ն սարքավորումները կտեղափոխի ծովով: Ավելին` ռազմակայանում մշտական տեղակայում կունենա ՌԴ զորակազմը, սակայն զինծառայողների քանակը սահմանափակ կլինի:
Ըստ ռազմական աղբյուրի, Ռուսաստանին ռազմակայան է հարկավոր հյուսիսային Աֆրիկայի տարածաշրջանում քաղաքական անկայունության պայմաններում աշխարհաքաղաքական խնդիրներ լուծելու համար:
Այս պահի դրությամբ ՌԴ միակ ռազմաօդային բազան նախկին ԽՍՀՄ տարածքից դուրս գտնվում է Սիրիայում` Հմեյմիմում: Հմեյմիմը անհատույց օգտագործման հանձնվեց ռուսական կողմին 2015-ի օգոստոսի 26-ին, իսկ 2015-ի սեպտեմբերի 30-ին այնտեղ տեղակայվեց ՌԴ ՌՕՈւ ավիացիոն խումբը, որը մասնակցում է ռազմական գործողությանը Սիրիայում:

Россия ведет переговоры с Египтом по аренде египетских военных объектов, в том числе советской военно-воздушной базы в египетском городе Сиди-Баррани. Воссоздание базы станет показателем нового этапа сотрудничества двух стран, а также поможет решению определенных геополитических задач на Ближнем Востоке и севере Африки.
В ходе переговоров речь идет о 2019 годе – к этому времени, в том случае если стороны договорятся, работа по восстановлению базы может быть закончена. Об этом «Известиям» рассказали сразу два источника: во внешнеполитических кругах, а также источник, близкий к военному ведомству.
Каир, по данным внешнеполитического источника, готов согласиться на аренду военной базы Москвой для решения первостепенных геополитических задач, отвечающих интересам и египетской стороны. Согласно достигнутым на данном этапе договоренностям, Россия доставит оборудование морским путем. Более того, на базе будет присутствовать постоянный воинский контингент РФ, однако число военнослужащих будет на первоначальном этапе довольно немногочисленным
По словам военного источника, России необходима военная база в североафриканском регионе для решения геополитических задач в условиях серьезной нестабильности региона.
На данный момент единственная российская военно-воздушная база за пределами бывшего СССР располагается в Хмеймиме. 26 августа 2015 года аэродром Хмеймим был передан на безвозмездной основе российской стороне, а с 30 сентября того же года на аэродроме разместилась авиационная группа ВВС России, принимающая участие в военной операции в Сирии.