11 Հոկտեմբեր 2016 - 07:22 AMT
ՄԱԿ Մարդու իրավունքների կոմիտեում կքննարկվի Ադրբեջանում տիրող իրավիճակը: ՄԱԿ Մարդու իրավունքների գծով կոմիտեի նիստը, որը հետևում է պետությունների կողմից մարդու իրավունքներին առնչվող հիմնական միջազգային պայմանագրերից մեկի` Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների վերաբերյալ միջազգային պայմանագրի կատարմանը, տեղի կունենա հոկտեմբերի 17-ից նոյեմբերի 4-ը, հայտնում է Haqqin.az-ը Report-ի վրա հղումով:
Այս անգամ Կոմիտեի նիստում քննարկվելու է մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը Ադրբեջանում, Սլովակիայում, Լեհաստանում, Մոլդովայում, Կոլումբիայում և Մարոկկոյում:
Ադրբեջանի վերաբերյալ քննարկումները տեղի կունենան հոկտեմբերի 20-21-ին:
Պաշտոնական զեկույցներից բացի, կլսվեն նաև ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների զեկույցներն ու մասնավոր անձանց հաղորդագրությունները: Կոմիտեին անդամակցում է 18 փորձագետ:
Բազմաթիվ միջազգային կառույցների կողմից Ադրբեջանը վերջին տարիներին արժանացել է պարբերաբար կրկնվող քննադատության ավելի քան 100 լրագրողի, մարդու իրավունքների պաշտպանների, ընդդիմության անդամների և ժողովրդավարության համար պայքարող երիտասարդ ակտիվիստների վրա հարձակումներ կատարելու, ձերբակալելու, բանտարկելու և կտտանքների ենթարկելու համար:

Заседание Комитета ООН по правам человека, который следит за выполнением государствами одного из основных международных договоров по правам человека – Международного пакта о гражданских и политических правах (МПГПП), обсудит положение в Азербайджане.
Заседание пройдет в Женеве с 17 октября по 4 ноября, передает Haqqin.az со ссылкой на Report.
В рамках Комитета, кроме Азербайджана, будут обсуждены также Словакия, Польша, Молдова, Ямайка, Колумбия и Марокко.
Обсуждения по Азербайджану состоятся 20-21 октября.
Кроме официальных докладов правительств обсуждаемых стран, будут заслушаны представители неправительственных организаций и рассмотрены сообщения частных лиц.
Комитет ООН по правам человека состоит из 18 экспертов и рассматривает периодические доклады о мерах, принятых государствами-участниками по претворению в жизнь политических и гражданских прав, признаваемых в настоящем Пакте, и о прогрессе, достигнутом в использовании этих прав.
В последние годы Азербайджан часто удостаивается критике многочисленных международных организаций из-за заключения в тюрьму, нападений и пыток в отношении более 100 журналистов, правозащитников, представителей оппозиции и активистов, борющихся за демократию в стране.