Ահաբեկչական «Իսլամական պետության» գրոհայինները հոկտեմբերի 9-ին պայթեցրել են Իրաքի Նինվե գավառում գտնվող ասորական եկեղեցին:
Barbara Fouq Attal եկեղեցին գտնվում է Մոսուլի մերձակա Քարմլիս քաղաքում, հայտնում է ARA գործակալությունը: «Գրոհայինները մի շարք պայթուցիկ սարքեր են գործի դրել եկեղեցու ներսում, որոնց պայթյունի արդյունքում շենքն ամբողջությամբ փլուզվել է»,-ասել է իրավապաշտպան Գազի Շամոունը:
Ասորական Քարմլիսի և քրիստոնեական այլ շրջանների բնակիչները տարհանվել են 2014-ի հունիսին, երբ գավառ ներխուժեցին ԻՊ զինյալները: Հազարավոր քրիստոնյա ընտանիքներ հեռացել են հայրենի քաղաքներից և ապաստան գտել Քրդստանում:
Ըստ Շամոունի, ահաբեկիչները տասնյակ ասորական եկեղեցիներ ու հնավայրեր են քանդել Նինվեում`ձգտելով զրկել այն իր պատմական դեմքից:
Ակտիվիստ Զուհեիր Մոուսիլլին իր հերթին ասել է, որ 2014-ին Մոսուլի գրավումից ի վեր ծայրահեղական իսլամիստները ոչնչացրել են պատմական հուշարձանների մեծ մասը, այդ թվում ասորական Նեմրութ քաղաքը, Մոսուլի Ազգային թանգարանի նմուշները:
2015-ի մարտի սկզբին «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները հողին են հավասարեցրել ավելի քան 3 հազար տարվա պատմություն ունեցող ասորական Նեմրութ քաղաքի ավերակներն Իրաքի տարածքում, հայտնում է Իրաքի զբոսաշրջության և պատմական հուշարձանների նախարարությունը:

11 Октябрь 2016 - 08:33 AMT
Боевики террористической организации «Исламское государство» (ИГ) 9 октября взорвали Ассирийскую церковь в иракской провинции Ниневия.
Храм Barbara Fouq Attal находится в городе Кармлис, расположенном вблизи Мосула, передает агентство ARA.
«Боевики использовали ряд взрывных устройств внутри церкви в воскресенье днем, что привело к полному разрушению здания»,- сообщил правозащитник Гази Шамоун.
Жители ассирийского города Кармлиса и других христианских районов были полностью эвакуированы после вторжения боевиков ИГ в провинцию Ниневия в июне 2014 года. Тысячи христианских семей покинули свои родные города и нашли убежище в Курдистане.
По словам Шамоуна, террористы уничтожили десятки ассирийских церквей и археологических объектов в Ниневии в попытке лишить провинцию исторического облика.
По словам активиста из Ниневии Зухеира Моусилли, с момента установления контроля над городом Мосул в 2014 году радикальные исламисты уничтожили большую часть иракских исторических объектов и памятников, в том числе ассирийский город Нимруде, артефакты Национального музея Мосула.
В апреле 2015 года боевики ИГ разрушили историческую памятку «Ворота Бога», которая датировалась 7-м веком д. н. э. и была создана во время правления ассирийского царя Сеннахирима. Кроме того, боевики разрушили храм Девы Марии в ассирийском селе Тель-Насри, более 1000 объектов археологических раскопок в Сирии и Ираке подверглись нападению со стороны ИГ и других исламистских групп.