Ֆունտ ստերլինգի միջին փոխարժեքը եվրոյի համեմատ բրիտանական օդանավակայանների փոխանակման կետերում առաջին անգամ նվազել է մինչև 99 եվրոցենտ:
Ամենացածր գինը գրանցվել է Սաութհեմփթոնի օդանավակայանի Moneycorp գրասենյակում, որտեղ 1 ֆունտի համար տալիս էին 0,88 եվրո, գրում է BBC-ին:
Լավագույն փոխարժեքը գրանցվել է Գլազգոյի Փրեսթվիք օդանավակայանի Change Group գրասենյակում, որտեղ 1 ֆունտի համար տալիս էին 1,06 եվրո:
Բրիտանական արժույթի փոխարժեքը նվազում է 2016-ի հունիսից ի վեր` Եվրամիության կազմից Մեծ Բրիտանիայի օգտին ավարտված հանրաքվեից հետո:
Բրիտանական ֆունտ ստերլինգի փոխարժեքը դոլարի համեմատ հասել է 1985-ից ի վեր նվազագույն նիշին Եվրամիությունից դուրս գալու ժամկետների վերաբերյալ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի հայտարարությունից հետո:
Հոկտեմբերի 4-ի դրությամբ ֆունտի փոխարժեքը դոլարի համեմատ նվազել է մինչև 1,2748 դոլար 1 ֆունտի դիմաց: Մինչդեռ նախորդ սակարկությունների ժամանակ 1 ֆունտը սակարկվում էր 1,2836 դոլարի սահմանում: Այդպիսով գրանցվել է 1985 թ. ի վեր նվազագույն ցուցանիշը:

Средний курс фунта стерлингов по отношению к евро в обменных пунктах многих британских аэропортов впервые опустился до 99 евроцентов.
Наихудший курс из тех, что предлагают 17 обменных пунктов в разных концах страны, оказался в конторе Moneycorp в аэропорту Саутгемптона – 0,88 евро за 1 фунт, пишет BBC.
Наилучший – 1,06 евро за 1 фунт – в конторе Change Group в аэропорту Прествик в Глазго.
Курс британской валюты продолжает снижаться с июня 2016 года, после того как в ходе общенационального референдума жители страны высказались за выход Британии из Евросоюза.
Средний обменный курс доллара США вырос в британских аэропортах до 1,08 доллара за 1 фунт.
В начале октября курс британского фунта стерлинга к доллару обновил минимум с 1985 года на фоне заявлений премьер-министра Великобритании Терезы Мэй по срокам выхода страны из Евросоюза.
2 октября премьер-министр Великобритании заявила, что ее страна намерена активировать статью 50 Лиссабонского договора о выходе из состава ЕС до конца марта 2017 года. В июне 2016 года около 52% граждан Великобритании проголосовали на референдуме за выход страны из ЕС.