Ռուսաստանը վերացրել է Թուրքիայից նարնջի, մանդարինի, ծիրանի, դեղձի և սալորի ներկրման արգելքը: Համապատասխան որոշումը հրապարակված է ՌԴ կառավարության կայքում:
Այն մասին, որ ՌԴ կառավարությունը որոշել է թույլ տալ կորիզավորների և ցիտրուսների ներկրումը Թուրքիայից, հոկտեմբերի 10-ին հայտարարել է նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման ավարտին:
«Դա փոխշահավետ որոշում է, ՌԴ գյուղատնտեսությունը նման մթերք չի արտադրում: Իսկ թուրքական մրգերի առկայությունը կարող է նպաստել գների նվազմանը ՌԴ ներքին շուկայում»,-ասել է ՌԴ նախագահը, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Թուրքական օդուժի կողմից ռուսական Սու-24-ի խոցումից հետո ՌԴ կառավարությունն արգելել էր սառեցված մսի և մսամթերթի, թռչնամսի, կաթի և կաթնամթերքի, այդ թվում կաթնաշոռի և պանրի, ինչպես նաև լակտոզայից զերծ արտադրանքի, ձկան, ընկույզի և մրգի, բանջարեղենի, հատապտղի և կանաչիի ներմուծումը Թուրքիայից: Թուրքիայից ի թիվս այլ ապրանքների արգելվում է ՌԴ ներկրել լոլիկ, սոխ, վարունգ, ցիտրուսներ, խաղող, խնձոր, տանձ, ծիրան, դեղձ և նեկտարին, սալոր, ելակ, աղ:
Ռուս-թուրքական դիմակայության ընթացքում զգալիորեն աճել էր Հայաստանից մրգի ու բանջարեղենի արտահանումը ՌԴ: 2016-ի հունվար-օգոստոսի ընթացքում ՊՀ երկրների հետ առևտրաշրջանառությունը նախորդ տարվա հաշվետու ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է ավելի քան $63.7 մլն-ով (ընդ որում, դեպի ՌԴ արտահանումն աճել է $83.4 մլն-ով, փոխարենը $16մլն-ով նվազել է արտահանումը դեպի Ուկրաինա):

11 Октябрь 2016 - 10:07 AMT
Россия отменила запрет на импорт из Турции апельсинов, мандаринов, абрикосов, персиков (включая нектарины) и слив. Соответствующее постановление правительства от 9 октября опубликовано на сайте кабинета министров РФ.
О том, что правительство РФ приняло решение допустить на российский рынок ввозимые из Турции косточковые (персики, абрикосы и т.д.) и цитрусовые плоды, сообщил 10 октября президент РФ Владимир Путин по итогам встречи с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
«Это решение взаимовыгодное, российское сельское хозяйство не производит таких продуктов. А поступление на рынок турецких продуктов может привести, и мы на это рассчитываем, к снижению цен на внутреннем рынке», – сказал российский президент, передает «Интерфакс».
Продовольственные санкции против Турции Россия ввела после того, как в ноябре 2015 года турецкий истребитель сбил в небе над Сирией российский бомбардировщик Су-24. Заперт на ввоз турецких фруктов, овощей, мяса птицы и соли начал действовать 1 января 2016 года.
В ходе российско-турецкого конфликта заметно увеличился экспорт фруктов и овощей из Армении в Россию. Так, за 8 месяцев 2016 года экспорт из Армении вырос на 36,6% по сравнению с аналогичным периодом 2015 года. В желом экспорт из Армении увеличился на 18,9%, в том числе в РФ – на 62,1%.