«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները սկսել են պայթուցիկով անօդաչու թռչող սարքեր կիրառել Իրաքում, ինչն արդեն իսկ զոհերի պատճառ է դարձել, հայտնում է բրիտանական Guardian-ը ֆրանսիական ԶԼՄ-ների վրա հղումով:
Հոկտեմբերի 2-ին քրդական «փեշմերգա» կազմավորումների 2 մարտիկ է զոհվել և 2 ֆրանսիացի զինվոր վիրավորվել է, երբ ԻՊ դրոնը պայթել է:
Հայտնի չէ պայթուցիկը գործի է դրվել հեռավար կառավարման սարքի միջոցով, թե գործել է թայմերը: Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարությունը, իրաքյան բանակն ու քրդական «փեշմերգա» կազմավորումները մեկնաբանություններ չեն արել այդ կապակցությամբ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Իրաքում մոտ 500 ֆրանսիացի զինվորական է տեղակայված ԻՊ դեմ պայքարող կոալիցիայի կազմում, որը գլխավորում է ԱՄՆ-ն: Նրանց թվում են նաև հատուկ նշանակության ուժերը, որոնք վարժեցնում են քուրդ «փեշմերգաներին» երկրի հյուսիսում:

Боевики террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) приступили к использованию новых беспилотников с взрывчаткой в Ираке, которые уже стали причиной жертв, пишет британская газета Guardian со ссылкой на расследование французских СМИ.
Отмечается, что 2 октября два бойца курдских формирований «пешмерга» погибли и два французских солдата получили ранения после того как дрон ИГ был перехвачен и взорвался.
Неизвестно, было ли взрывное устройство приведено в действие с помощью дистанционного управления или в результате срабатывания таймера.
Министерство обороны Франции, иракская армия и курдские формирования «пешмерга» пока не дали никаких комментариев по этому поводу, передает ТАСС.
Около 500 французских военнослужащих находятся в Ираке в составе возглавляемой США коалиции по борьбе с ИГ. Среди них и специальные военные силы, которые тренируют курдские формирования ЙпешмергаЙ на севере страны.