Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դատապարտել է նրանց, ովքեր չեն ցանկանում, որ Թուրքիան միանա Մոսուլի ազատագրմանը «Իսլամական պետությունից»: Այդ մասին նա հայտարարել է Ստամբուլում Եվրասիական իսլամական խորհրդի 9-րդ նիստի մասնակիցներին ուղղված ուղերձում:
Ըստ նրա, ԻՊ-ն սպառնում է Թուրքիային և Թուրքիայի պարտականությունն է միջոցներ ձեռնարկել կանխելու համար հնարավոր գրոհը ԻՊ կողմից, օգնելու հարևան Իրաքին ու Սիրիային, գրում է «Վեդոմոստին» Hurriyet-ի վրա հղումով:
Նա հայտարարել է, թե Թուրքիային թույլտվություն հարկավոր չէ ռազմական գործողությանը միանալու համար: Թուրքիան մտադիր չէ որևէ մեկից թույլտվություն խնդրել, հավելել է Էրդողանը:
«Որոշ պետություններ բազում կիլոմետրեր են կտրում Աֆղանստանում և այլ երկրներում գործողություններին մասնակցելու համար, եթե կարծում են, որ սպառնալիք կա, մինչդեռ Թուրքիային, որը 911 կմ ընդհանուր սահման ունի Սիրիայի և 350 կմ` Իրաքի հետ, չեն ցանկանում թույլ տալ միջամտել և վերացնել հարևան երկրներից բխող սպառնալիքը»,-ասել է նա:

12 Октябрь 2016 - 10:19 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган осудил тех, кто не хочет присоединения Турции к возможной операции по освобождению Мосула от «Исламского государства». Он заявил об этом в обращении к 9-му Евразийскому исламскому совету в Стамбуле.
По его словам, ИГ угрожает террором Турции и это обязанность Турции – принять меры предосторожности на предмет возможной атаки со стороны ИГ и помочь соседям – Ираку и Сирии, пишет «Ведомости» со ссылкой на Hurriyet.
В этом он видит один из главных принципов добрососедских отношений и считает, что Турции не нужно ничье разрешение на подключение к военной операции. Турция и не собирается просить у кого-либо такое разрешение, добавил Эрдоган.
«Некоторые государства преодолевают многие километры для участия в операциях в Афганистане и других странах, если считают, что для них возникла угроза, тогда как Турции, у которой 911 км общей границы с Сирией и 350 км границы с Ираком, хотят не разрешить вмешаться и устранить угрозу из соседних государств», – отметил он.
Ранее парламент Ирака возражал против присутствия турецких военных на иракской территории, посол Турции в Багдаде получил ноту протеста от депутатов, после этого посла Ирака вызывали в МИД Турции в Анкаре.