Ռուսաստանի դեսպանատան շենքը Դամասկոսում կրկին հայտնվել է ականակոծման գոտում: Այդ մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հոկտեմբերի 13-ին հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
«Հոկտեմբերի 12-ին 11:30-ից սկսած գրեթե 2 ժամ ականակոծվել է այն թաղամասը, որտեղ գտնվում է Սիրիայում ՌԴ դեսպանատունը: Կրակը բացվել է ծայրահեղականների կողմից վերահսկվող Ջոբար թաղամասից: Ականներից մեկը պայթել է արտաքին պահակակետի մոտ, ևս մեկը` հյուպատոսական բաժին մուտքից ոչ հեռու: Դեսպանատան հարևանությամբ գտնվող դպրոցը ևս հայտնվել է թիրախում` ականն ընկել է տանիքի վրա, սակայն չի պայթել»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ ականակոծման հետևանքով հյուպատոսության տարածքը ծածկվել էր բեկորներով: Դեսպանատան աշխատակիցներից ոչ ոք չի տուժել: Նյութական վնասի չափը ճշտվում է:
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ ականակոծվում է ՌԴ դեսպանատունը: Հոկտեմբերի 4-ին Դամասկոսում Ռուսաստանի դեսպանատունը ականակոծվել է ականանետերից ահաբեկչական «Ջեբհաթ ան Նուսրա» և «Ֆայլաք ար Ռահման» խմբավորումների կողմից վերահսկվող թաղամասից: Ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի, ականներից մեկը պայթել է դեսպանատան տարածքում, ևս երկու ական պայթել է շենքի հարևանությամբ: ԱԳՆ-ում շեշտել են, որ գնդակոծության հետևանքով ոչ ոք չի տուժել, սակայն դիվանագիտական ներկայացուցչությանը նյութական վնաս է հասցվել:

13 Октябрь 2016 - 08:11 AMT
Здание посольства России в сирийском Дамаске оказалось в зоне минометного обстрела. Об этом говорится в сообщении, опубликованном на сайте МИД РФ 13 октября.
«12 октября начиная с 11:30 в течение почти двух часов район расположения посольства России в Дамаске подвергался минометному обстрелу из контролируемого экстремистами района Джобар. Одна из мин взорвалась в непосредственной близости от поста внешней охраны дипмиссии, еще одна – недалеко от входа в консульский отдел, два минометных снаряда сдетонировали в сотне метров от ограждения посольства. На крышу местной школы, расположенной недалеко от российского загранучреждения, также упала мина, но не разорвалась»,- говорится в сообщении.
Отмечается, что в результате обстрела территория посольского комплекса оказалась осыпана осколками. Никто из российских сотрудников не пострадал. Материальный ущерб уточняется.
Это не первый раз, когда здание дипмиссии РФ в Дамаске подвергается обстрелу. Так, 4 октября 2016 года здание попало под минометный обстрел, в ходе которого одна из мин разорвалась во дворе посольства, две других – в непосредственной близости с ограждением территории.