14 Հոկտեմբեր 2016 - 07:59 AMT
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օրենք է ստորագրել Սիրիայի տարածքում ՌԴ ՌՏՈւ ավիացիոն խմբի տեղակայման մասին Մոսկվայի և Դամասկոսի միջև համաձայնագիրը վավերացնելու մասին:
«Դաշնային օրենքով վավերացվում է Սիրիայի տարածքում ՌԴ ՌՏՈւ ավիացիոն խմբի տեղակայման մասին ՌԴ և Սիրիայի Արաբական Հանրապետության միջև 2015թ. օգոստոսի 26-ի համաձայնագիրը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Կրեմլում նշել են, որ փաստաթուղթը կանոնակարգում է Սիրիայում ռուս զինվորականների գտնվելու պայմանները: Մասնավորապես, նշվում է, որ ավիախումբը Սիրիայի տարածքում է գտնվում Դամասկոսի խնդրանքով և տեղակայված է Լաթաքիայի Հմեյմիմ օդանավակայանում, որն իր բոլոր ենթակառուցվածքներով և անհրաժեշտ տարածքով անհատույց հանձնվել է ՌԴ օգտագործման:
Հոկտեմբերի 12-ին ՌԴ Դաշնության խորհուրդը վավերացրել էր Սիրիայի տարածքում ՌԴ ԶՈւ ավիախմբի անժամկետ տեղակայման մասին համաձայնագիրը:
Ռուս ռազմական խորհրդականներն ու մասնագետները շարունակում են աշխատանքը Սիրիայում` գործնական ռազմական և ռազմատեխնիկական աջակցություն ցուցաբերելով սիրիական բանակին:

14 Октябрь 2016 - 07:35 AMT
Владимир Путин подписал закон о ратификации соглашения между Москвой и Дамаском о размещении авиационной группы ВКС на территории Сирии.
«Федеральным законом ратифицируется соглашение между Российской Федерацией и Сирийской Арабской Республикой о размещении авиационной группы Вооруженных Сил Российской Федерации на территории Сирийской Арабской Республики, подписанное в Дамаске 26 августа 2015 года», — говорится в сообщении, передает РИА Новости.
В Кремле отметили, что документ регулирует условия нахождения российских военных в Сирии. В соглашении, в частности, говорится, что авиагруппа размещена в стране по просьбе Дамаска и дислоцирована на аэродроме Хмеймим в Латакии, который вместе с его инфраструктурой и необходимой территорией предоставляется в пользование России на безвозмездной основе.
Закон был принят Госдумой 7 октября. 12 октября документ был одобрен Советом Федерации. Глава международного комитета Совфеда Константин Косачев ранее отметил, что соглашение с Сирией не направлено против третьих стран и носит оборонительный характер. Председатель комитета по обороне и безопасности Виктор Озеров, в свою очередь, назвал размещение авиагруппы «конкретным вкладом» России в усилия по стабилизации обстановки в Сирии.