Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը չի բացառում, որ Մեծ Բրիտանիան կարող է փոշմանել և մնալ Եվրամիության կազմում: Այդ մասին նա հայտարարել է Բրյուսելի Եվրոպական քաղաքական կենտրոնում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Եթե հարցնեք, կա արդյոք այլընտրանք վատ սցենարին, ես կցանկանայի պատասխանել, որ այո, կա: Ըստ իս, ծանր Brexit-ի միակ այլընտրանքը Brexit-ի չեղարկումն է: Նույնիսկ եթե այսօր դժվար է հավատալ այդ հնարավորությանը»,-ասել է նա:
Եվրախորհրդի ղեկավարը նշել է, որ հնարավոր է իրադարձությունների ցանկացած զարգացում:
«Հնարավոր է ցանկացած սցենար, այդ թվում դրական: Եվրոպայի առաջնորդներից ոչ մեկը գոհ չէ այդ հանրաքվեի արդյունքներից»,-ասել է նա` հավելելով, որ եթե Մեծ Բրիտանիան դուրս գա ԵՄ կազմից, երկու կողմն էլ կտուժի:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Շոտլանդիայի անկախության մասին երկրորդ հանրաքվեն կարող է անցկացվել մինչև Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը ԵՄ-ից: Այդ մասին Շոտլանդական ազգային կուսակցության (SNP) համագումարում հայտարարել է կուսակցության նախագահ և Շոտլանդիայի առաջին նախարար Նիկոլա Սթերջենը:

Глава Евросовета Дональд Туск не исключает возможности того, что Великобритания передумает покидать Евросоюз.Об этом он заявил, выступая в Европейском политическом центре в Брюсселе, пишет ТАСС.
«Если вы спросите меня, есть ли альтернатива этому плохому сценарию, я хотел бы ответить, что да, есть. По моему мнению, единственная реальная альтернатива тяжелому Brexit – это отмена Brexit. Даже если сегодня вряд ли кто-то верит в такую возможность», – сказал он.
Глава Евросовета подчеркнул, что возможно любое развитие событий.
«Все сценарии возможны, включая и позитивный сценарий. Я не видел ни одного европейского лидера, кто был бы доволен этими результатами (референдума)», – отметил он, добавив, что от выхода Великобритании из состава ЕС пострадают обе стороны.
На состоявшемся 23 июня референдуме о дальнейшем членстве Великобритании в ЕС победу с результатом 51,9% против 48,1% одержали сторонники Brexit. После этого Тереза Мэй, ставшая новым премьером, пообещала исполнить волю народа и вывести страну из состава Евросоюза.