14 Հոկտեմբեր 2016 - 12:59 AMT
ՌԴ նախագահ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը կարող է քննարկել Թուրքիայում ՀՕՊ համակարգերի տեղակայման հարցը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Այդ ոլորտում համագործակցության հետ կապված հարցերը Պուտինի և Էրդողանի հանդիպումների օրակարգում են: Հիշատակվել են ՀՕՊ տարբեր համակարգեր, որոնց առաքումը Թուրքիա տարբեր վարիացիաներով ՌԴ-ն կարող է քննարկել, թուրքական կողմի ցանկության դեպքում: Դա զուտ կոմերցիոն հարց է, համագործակցության շատ զգայուն ոլորտ»,-ասել է Պեսկովն` անդրադառնալով այն դիտարկմանը, որ ըստ թուրքական կողմի հայտարարությունների Ստամբուլում Էրդողանի հետ Պուտինի հանդիպմանը քննարկվել է թուրքական ազգային ՀՕՊ համակարգի ստեղծմանը Ռուսաստանի հնարավոր մասնակցության հարցը:
Ավելի վաղ ՀԱՊԿ-ում ՌԴ լիազոր ներկայացուցիչ, հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Վիկտոր Վասիլևը հայտարարել էր, որ Մինչև 2025թ. ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության ռազմավարության մեջ կարտացոլվի ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հակահրթիռային և հակաօդային պաշտպանության թեման: «Մենք տեսնում ենք, որ այդպիսի քայլերը կրում են միակողմանի բնույթ, որ. ՆԱՏՕ-ի երկրներն, ու առաջին հերթին ԱՄՆ-ն, հարկ չեն համարում մեզ հետ այդ հարցը համաձայնեցնելու և ավելացնում են ԱՄՆ և ՆԱՏՕ-ի ՀՀՊ համակարգերը ՌԴ սահմաններին և ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում»:

Россия может рассмотреть вопрос поставки систем ПРО в Турцию в разных вариациях. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Я бы не стал формулировать это так, но, действительно, вопросы, связанные с сотрудничеством в области ВТС, фигурировали на повестке дня контактов Путина и Эрдогана, упоминались различные системы ПРО, которые, в случае желания турецкой стороны, Россия может рассматривать возможность о поставке которых в Турцию в разных вариациях. Это такой чисто коммерческий вопрос, очень чувствительная область сотрудничества», — сказал Песков, отвечая на вопрос о том, что турецкая сторона сообщила, что в Стамбуле с Эрдоганом обсуждался вопрос об участии России в создании турецкой национальной ПРО.
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков также опроверг сообщения о якобы сделке между Россией и Турцией по Сирии.«Нет, не было такого», — сказал он, отвечая на просьбу прокомментировать появившиеся в турецкой прессе сообщения о том, что на переговорах на высшем уровне в Стамбуле якобы обсуждалась возможность своеобразной сделки с Турцией по Сирии.