15 Հոկտեմբեր 2016 - 09:53 AMT
ԵՏՄ և Հնդկաստանի միջև առևտրի ազատ գոտու ստեղծման մասին բանակցությունները կարող են մեկնարկել դեկտեմբերին: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ հանդիպմանը:
ՌԴ նախագահը նշել է, որ կողմերն այդ ուղղությամբ մեծ հեռանկարներ են տեսնում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Փորձագիտական և գործարար շրջանակները հավանություն են տալիս այդպիսի համաձայնագրի կնքմանը: Ակնկալում ենք, որ ԵՏՄ առաջնորդները որոշում կկայացնեն արդեն դեկտեմբերին` Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստում»,-ասել է Պուտինը:
ՌԴ-ն և Հնդկաստանը մտադիր են զարգացնել նաև երկկողմ ներդրումային կապերը: ՌԴ նախագահը հայտնել է, որ 2015-ին երկու երկրների փոխադարձ ներդրումների ծավալը հասել է 12 մլրդ դոլարի:
Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամակցելու համաձայնագիրը կնքել է հոկտեմբերի 10-ին և ԵՏՄ լիիրավ անդամ դարձել 2015-ի հունվարի 2-ին:Ներկայումս առևտրի ազատ գոտի է գործում ԵՏՄ և Վիետնամի միջև:Մոտ 40 պետություն և միջազգային կազմակերպություն շահագրգռվածություն է հայտնել համագործակցելու ԵՏՄ հետ: Շահագրգիռ երկրների թվում են Չինաստանը, Եգիպտոսը,Թաիլանդը և այլն:

15 Октябрь 2016 - 09:37 AMT
Решение о начале переговоров о создании зоны свободной торговли между Индией и Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) может быть принято в декабре. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин по итогам переговоров с премьер-министром Индии Нарендрой Моди.
Российский лидер отметил, что стороны видят в создании такой зоны свободной торговли большие перспективы, пишет ТАСС.
«Экспертные и деловые круги поддерживают заключение такого соглашения. Рассчитываем, что решение о начале переговоров будет принято лидерами стран ЕАЭС уже в декабре этого года на очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета», – сказал Путин.
Россия и Индия намерены развивать и двусторонние инвестиционные связи, продолжил президент, сообщив, что в 2015 году объем накопленных взаимных капиталовложений достиг $12 млрд.
«Таким образом мы вплотную приблизились к поставленной на 2025 год цели (накопления) инвестиций в объеме $15 млрд», – отметил Путин.
ЕАЭС был создан на базе Таможенного союза и Единого экономического пространства и действует с 1 января 2015 года. Членами ЕАЭС являются Армения, Белоруссия, Казахстан, Россия и Кыргызстан. Ранее желание создать ЗСТ с ЕАЭС уже выразили более 40 стран и международных организаций, в том числе Китай, Таиланд, Египет, Индия.