15 Հոկտեմբեր 2016 - 11:51 AMT
Հյուսիսային Օսեթիայում Մոսկվա-Երևան ավտոբուսի վթարից հետո, որի հետևանքով 5 մարդ զոհվել է և 27-ը տուժել, առաջարկել են տրանսպորտի վերահսկման կետ բացել ապահովելու համար տրանսպորտային փոխադրումների անվտանգությունը: Այդ մասին հայտնել է Հյուսիսային Օսեթիայի կառավարությունը:
Հոկտեմբերի 14-ի առավոտյան ժամը 04.30-ի սահմաններում Վլադիկավկազ քաղաքի մոտակայքում՝ Վլադիկավկազ-Բեսլան շրջադարձային ճանապարհի 8-րդ կմ-ին, Մոսկվա-Երևան երթուղային ավտոբուսը բախվել է «Սկանիա» բեռնատարին, ինչի արդյունքում ավտոբուսում գտնվող 52 ուղևորից 5-ը զոհվել է:
«Հյուսիսային Օսեթիայի տարածքով ուղևորահոսքը մեծ է, ինչպես նաև բեռնատար տրանսպորտի հոսքը, ուստի անհրաժեշտ է խստացնել հսկողությունը: Հարկավոր է տրանսպորտային հսկողության կետ բացել: Այսօր պետական սահմանին այդ գործառույթը դրված է մաքսատան աշխատակիցների վրա, ինչը չի կարող բացասաբար չանդրադառնալ հսկողության որակի վրա»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հյուսիսային Օսեթիայի իշխանությունները կաջակցեն դաշնային իշխանություններին, եթե նման որոշում կայացվի:

Власти Северной Осетии предложили создать пункт транспортного контроля для обеспечения безопасности перевозок после ДТП, в результате которого 5 человек погибли и 27 пострадали, сообщает правительство региона.
ДТП с участием пассажирского рейсового автобуса Москва-Ереван и грузовика произошло 14 октября в 5:30 по Еревану на трассе в Правобережном районе Северной Осетии. В результате столкновения погибли 5 человек, 27 были госпитализированы, из них четверо детей от 10 до 15 лет. Большинство пострадавших в ДТП, по предварительным данным, являются жителями Армении.
«Через республику проходит большой поток грузового и пассажирского транспорта и есть необходимость в усилении контроля в указанном направлении. Для этих целей нужна организация пункта транспортного контроля. Сегодня на государственной границе данная функция возложена на сотрудников таможни, это помимо основной деятельности – следить за соблюдением правил международных пассажирских перевозок, что не может не сказаться на качестве контроля», – говорится в сообщении, пишет РИА Новости.
По информации правительства, власти Северной Осетии окажут поддержку федеральным властям в случае принятия решения о создании пункта контроля в республике.